Film İncelemesi: The Dark Crystal

2.09.2019 / Kültür / Sanat / Sinema

Netflix’in en yeni animasyon dizisi The Dark Crystal: Age of Resistance, tıpkı Marvel evreni gibi kalabalık bir ekip ile çekildi.

Film İncelemesi: The Dark Crystal

Filmin ilk bölümünü izlemeden önce şunu belirtmeliyim ki, film kuklalar ile çekildiği için biraz komik olmuş. Yani pek bir beklentiniz olmasın. Konusu ve grafikleri güzel olmuş. Gelflingler kukla oldukları için ayak hareketlerini çekmek zor olmuş olmalı. Filmde Gelflingler yürürken ve konuşurken sadece bel üstü gözüküyor. 

The Dark Crystal

Filmin konusunu çok beğendim. Keşke bu konuyu Marvel ele alsaydı. Ya da kukla yerine gerçek karakterler ile çekilseydi. Marvel bir film çekerken çok ince ayrıntısına kadar düşünüp sahneye yansıtıyor. The Dark Crystal filminde ise o gerçeklik çok yok. Biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

The Dark Crystal

The Dark Crystal: Age of Resistance Konusu

Benzersiz bir dünya olan Thra, üç güneşli mucizevi bir gezegendir. Bu gezegenin merkezinde Gerçeğin Kristali yer alıyor. Bu kristal hem Thra’ya hem de Thra’da yaşayan canlılara yaşam kaynağı oluyor. Thra’da yedi Gelfling kavmi yaşıyor.

The Dark Crystal

Çok uzun yıllar boyunca Tyra’da denge hiç bozulmadı. Ancak bir zamanlar Tyra’nın çocuğu olmayan bir kavim ortaya çıktı. Bu kavmin adı Skeksiler. Skeksiler, Gerçeğin Kristali’nin kontrolünü ele geçirince bin yıllar boyunca Thra’ya hükmettiler.