Film İncelemesi: Tomb Raider

16.11.2019 / Sinema / Genel

Tomb Raider, video oyunlarının çok tutması sonucu beyaz perdeye uyarlanmıştır. Alicia Vikander’li Tomb Raider 2008’de vizyona girdi.

Film İncelemesi: Tomb Raider

Daha önceki Tomb Raider filminde Lara Croft karakterini Angelina Jolie canlandırmıştı. Angelina Jolie’nin Lara Croft olduğu filmler 2001 ve 2003 de beyaz perdeye aktarılmıştı. 2008 yapımı olan Alicia Vikander’li Tomb Raider, devam filmi yerine farklı bir konu ile karşımıza çıkıyor.

alica vikander tomb rider lara croft 2008

Lara Croft, babasının kaybolmasının ardından Croft Malikanesi’ni ve Croft Holding’i terkederek Londra’da tek başına yaşamaya başlar. Milyoner kızı olsa da kuryelik yaparak geçimini sağlar. Aynı zamanda da ringlerde boks maçlarına çıkan Lara Croft, gösterişten uzak sıradan bir hayat yaşar.

Bir gün bisikletli bir grubun yarışa kulak misafiri olur. Bisiklet yarışındaki tilki rolünü üstlenmeyi kabul eder. Tilki rolü gereği peşinden gelenlerden bisikleti ile kaçması gerekir. Eğer yakalanırsa, yakalayan kişi büyük ödülü alır. Yakalanmaz ise büyük ödül kendisine kalır. Fakat yarış sona ermeden polis arabasına çarpar ve karakolluk olur.

Lara Croft’u karakoldan çıkartan Croft Holding’in yöneticilerinden Ana olur. AnaLara Croft’u Holding’in başına geçmeye ikna eder. Lara Croft, imzalar için Holding’e gittiği zaman babasının ona verilmesini vasiyet ettiği bir bulmacayı alır.

Yedi senedir haber alamadığı babasından bir bulmaca alan Lara Croft, bulmacayı hızlıca çözer ve babasını aramaya başlar. Araştırmalar sonucu babasının Japonya’da bir adaya gittiğini ve orada Japonya’nın ilk Kraliçe’si olan Himiko’nun mezarını aradığını öğrenir. Babasının peşinden gitmeye karar veren Lara Croft, zorlu bir yolculuğa çıkar.

alice vikander tomb rider lara croft 2008

Himiko Hikâyesi Nedir?

Efsaneye göre Japonya’nın ilk kraliçesi olan Himiko, imparatorluğuna kudretli büyü ile hükmeden bir büyücüymüş. Kraliçe Himiko, ayak bastığı her yere felaket ve ölüm getiriyormuş. Himiko’yu durduran ise kaderin bir cilvesi olmuş.

Kraliçe Himiko’nun generallerinden oluşan bir ordu, Himiko’yu zapt etmiştir. Bu ordu Himiko’yu hayatın olmadığı bir adaya sürgün edip orada yalnız başına bırakmıştır. Mezarı, ada içerisinde ulaşılamaz bir yere inşa edilmiş.