Film İncelemesi: X-Men

15.03.2020 / Sinema / Eğlence

Marvel Comics tarafından çıkartılan aynı isimli çizgi dergiden esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan X-Men serisi, mutantları konu alıyor.

Film İncelemesi: X-Men

Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan X-Men karakterleri ilk kez 2000 yılında beyaz perdeye uyarlanan X Men isimli film ile izleyicilerle buluştu.

X-Men serisini izlerken bazı kopukluklar oldu. Mesela Scott ve diğer mutantların genç oldukları bir dönemde Stryker’ın elinden kurtulduklarını izleyeceksiniz. Logan onları kurtaracak ve Xavier karşılayacak ama Xavier yaşlı hali ile karşılıyor. Aslında genç hali olmalı. Bir de başka filmde aynı konu ele alınıyor ve genç mutantları Jean kurtarıyor. Hatta Logan’ı bile kurtarıyor ama Logan’dan bir destek görmüyorlar.

Scott ile ilgili de bir karmaşa söz konusu. Genç ve ilk gücünü keşfettiği anı anlatan iki farklı film var. Her ikisinde de senaryo farklı işlenmiş. Logan ile ilgili de bir soru işareti beliriyor. Japonya’da geçen filmde vücudundaki adamantium elementini kaybediyor. Ama sonrasında çekilen filmlerde adamantium ile devam etti.

film incelemesi x men wolwerine

X-Men

Her şey 1944 Polonya’sında başladı. Nazi kampında bulunan Erik Lehnsherr (Magneto), ailesinden ayrı düşer. Mutant gücü olan demirleri kontrol etme yeteneğini de ilk o kampta keşfeder.

Logan, kafes dövüşü yapan bir mutanttır. Son dövüşünü de kazanınca her zaman yaptığı gibi bara gider. Kaybeden rakibi de bara gelir. Orada Logan’a tekrar saldırır. Logan’ın mutant olduğu ortaya çıkınca da kamyonetine biner ve orayı terk eder.

x men inceleme

Roque ise, ailesini terk eden bir mutanttır. Logan’ı barda görünce onun kamyonetine saklanmıştır. Logan, Roque’u fark edince başta kamyonetten indirmek istese de küçük kızı yalnız başına bırakmak istemez.

Yolculuklarına devam ederken de başka bir mutantın saldırısına uğrarlar. Onları bu saldırıdan Psişik güçleri olan Charles Xavier’in mutant ekibi kurtarır. Xavier’in mutantlar için yaptığı okula geri dönerler. Bu okulda mutant çocuklar hem yeteneklerini kullanmayı öğreniyor hem de normal eğitimlerine devam ediyorlardır.

Mutantların varlığından haberdar olan ve mutantların hepsini öldürmek isteyen senatör Robert Kelly, helikopter yolculuğunda Mystique tarafından yakalanır. Mystique, istediği insanın şeklini alıp onun sesini bile taklit edebilen bir mutanttır. Mystique, Kelly’i Magneto’ya getirir. Magneto, geliştirdiği cihaz ile senatörü de mutant yapar.

Logan, her gece uykusunda kâbuslar görmektedir. Logan’ın sesini duyup yanına giden Roque, Logan’ın refleksine kurban gider. Logan, Roque’yi yaralasa da Roque mutant gücünü kullanarak Logan’ın iyileşme özelliğini kendisine alır ve iyileşir. Bu olayın ardından da okulu terk eder. Logan da hemen arkasından Roque’u bulmaya gider.

x men filmi

Roque tren istasyonuna gelmiştir. Xavier’in sayesinde Roque’un yerini öğrenen Logan ve diğer X Men ekibi, tren istasyonuna gider. Orada Magneto’nun adamları da vardır. Roque’un peşine düşmüşlerdir. Çıkan ufak çatışma sonrasında Magneto’nun adamları Roque’u alır ve ortadan kaybolur.

Logan ise Magneto’yu aramaya başlar. En büyük destekçisi ise Xavier ve ekibidir. Okulda plan yaparken sonradan mutant olan senatör de gelir. Ömrü azalmıştır ve okul içerisinde hayatını kaybeder. Magneto’nun yaptığı makine aslında çalışmamaktadır. Ama bunun farkında değildir.

x men magneto

Magneto, Roque ve adamlarını alıp Özgürlük Anıtı’na gider. En tepeye yerleştirdiği cihazını çalıştırıp o civarda toplanan ve mutant düşmanı olan dünya liderlerini de mutant yapmak ister. Kurban olarak da Roque’u kullanır.

X Men ekibi oradadır. Magneto’yu durdurmak ve Roque’u geri almak için gelmişlerdir. Magneto cihazı çalıştırsa da etki alanı büyümeden Logan durdurmayı başarır.

 

X Men: X2

Bir mutant Beyaz Saray’a saldırı düzenler. Güvenlik güçlerini geçtikten sonra başkanın odasına gelir. Burada başkan hariç herkesi etkisiz hale getirir. Başkana saldırmak üzereyken de güvenlik güçleri tarafından yaralanır ve ardından mutant orayı terk eder.

William Stryker, bu saldırının ardından mutantlara karşı saldırı için başkandan onay alır. Stryker, Xavier’in okulunu da biliyordur. Okul ile ilgili bildiklerini de başkan ile paylaşır.

x men 2 inceleme

X Men ekibi, başkana saldıran mutantı bulur. Onu almak için yola çıkar. Mutantı yakalamak biraz zor olur. Kurt Wagner, ışınlanma gücü olan bir mutanttır. Storm ve Jean iş birliği yaparak Wagner’i yakalar. Okula dönmek için yola çıkarlar.

Stryker, aynı zamanda Magneto’nu plastik hapishanesini tasarlayan kişidir. Geliştirdiği bir ilaç sayesinde Magneto’dan çok fazla bilgi almıştır. Xavier’in okuluna dair tüm bilgileri de Erik vermiştir. Durumdan habersiz olan Xavier ise, Erik’i ziyareti sırasında yakalanır. Xavier’in yanında bulunan Scott’da yakalanır.

Stryker, okula baskın yapar. Okulda ise çocuklara göz kulak olması için sadece Logan kalmıştır. Logan, askerlere karşı saldırıya geçse de tüm çocukları koruyamaz. Çocukların birçoğu okuldan kaçmayı başarır.

Stryker, mutantlar üzerinde deneyler yapmaktadır. Deneklerden bir tanesi de kendi oğludur. Mutant olan oğlundan nefret etmektedir. Oğlu da tıpkı Xavier gibi insanların zihnini kontrol edebiliyor.

x men incelemesi

Mystique, bir barda Magneto’nun güvenlik görevlilerinden bir tanesini görür. Onu güzelliği ile cezbedip kanına mikro demir parçacıkları ekler. Adam, işinin başına döndüğünde ise Magneto, o demir parçacıklarını alıp hapishaneden kaçar.

Wagner’ı alan Jean ve Storm, dönüş yolunda uzun çabalar sonucunda sadece Logan’a ulaşabilirler. Olup biteni öğrendikleri zaman Logan’ı almak için yönlerini değiştirirler. Logan’ın yanında okuldan kurtardığı birkaç çocuk daha vardır.

x men ekibi

Jet ile yola çıkan ekibi iki savaş uçağı takip eder. Storm sayesinde uçaklardan kurtulsalar da son anda peşlerine füze takılmıştır. Füzelerin her ikisini Jean durdurur ama uçağa da zarar verir. Düşen uçağı ise Erik Lehnsherr kurtarır.

X Men ekibi, Erik’i de yanlarına alarak Stryker’ın yanına giderler. Mystique sayesinde içeri girmek kolay olur. Logan, Stryker’ın peşine düşer. Storm ve Wagner ise tutsak edilen çocukları kurtarır. Jeen ise kontrolü kaybeden Scott ile karşılaşır ve onu kurtarmaya çalışır.

Stryker ile karşılaşmasında geçmişine dair yeni bilgiler edinen Logan, Stryker’ı ölüme terk eder. X Men ekibi baraj patlamadan önce jete atlayıp kurtulmak istese de Jean fedakârlık yapıp kendi canı uğruna herkesi kurtarır.

 

X Men: The Last Stand

Jean’i kaybetmenin üzüntüsünü atamayan Scott yerine Logan vekil öğretmenlik yapmaktadır. Logan bu konuda pek de başarılı olamaz. Öğrencilere savunma eğitimi vermek yerine hep saldırı eğitimi verir.

Mutantlar ve insanlar uyum içerisinde yaşamanın yolunu bulmaya çalışırlar. Başkanın senatörlerinden bir tanesi de mutanttır. Doktor Hank isimli senatör ilk mutant vekildir.

mutantlar

Yine de hükümet mutant sorununu çözme konusunda ısrarcıdır. Bir ilaç geliştirirler. Geliştirilen bu ilaç, mutantların mutant genlerini bastırır ve onları kalıcı olarak normal insan haline getirir. Ama bu ilacı mutantların büyük kısmı kabul etmez. Kabul etmeyen mutantlar, Magneto önderliğinde hükümete karşı ayaklanma çıkartırlar.

Hükümetin bulduğu ilacın merkezinde yine bir mutant olan çocuk vardır. Bu mutantın özelliği, kendisine yaklaşan mutantların mutant DNA’larını bastırabilmesidir. Çocuğun yanına gelen mutantlar normal insan oluyorlar. Hükümet de bu çocuğun DNA’sını kullanarak ilacı geliştirir.

Jean sürpriz bir şekilde geri döner. Alkali Gölü’nde onu bekleyen Scott’u öldürür. Scott’un başına bir şey geldiğini hisseden Xavier ise, X Men ekibini hemen Alkali Gölü’ne gönderir. Logan ve Storm, Jean’i görür. Onu alıp okula dönerler.

Magneto ise Mystique’i kaçırmak için nakil aracını durdurur. Gücü sayesinde güvenlik güçlerini durduran Magneto, Mystique’i alıp uzaklaşmak isterken bir güvenlik görevlisi Magneto’ya ateş eder. Silahın mermisi hükümetin geliştirdiği tedavidir. Magneto için merminin önüne atlayan Mystique ise tüm güçlerini kaybeder. Magneto da bu durumdan dolayı Mystique’i terk eder.

x men xavier magneto storm

Jean uyandığında kontrolden çıkmış olur. Okulu birbirine katarak ortadan kaybolur. Yerini bilen Xavier ise onu almak için hemen peşine düşer. Gittiği yerde Erik de Jean için gelmiştir. Her ikisi de Jean’i kendi çıkarları doğrultusunda ikna etmeye çalışır. Jean, Xavier’i öldürür ve Erik ile yoluna devam eder.

Erik, yanına Jean’i de alınca hükümete savaş ilan eder. Hükümet ise tüm orduyu plastik silah ve tedavi mermileri ile silahlandırır.

x men jean

Erik, mutant ordusu ile aşının üretildiği adaya saldırı düzenler. Erik’i durdurmak için insanlar ile X Men ekibi iş birliği yapar. Büyük savaş, Logan’ın Jean’i öldürmesi ile sona erer.

 

X Men Başlangıç: Wolwerine

Logan ve abisi Victor çocuk yaşlarda evi terk ederler. Hayatları boyunca savaşlara katılır ve asla ayrılmazlar. Stryker’ın ekibine katılıp paralı askerlik yapmaya başlarlar. Bu ekipteki herkes özel güçlere sahip mutant askerlerdir.

Nijerya’da bir göreve katılırlar. Görevi başarsalar da Stryker aradığını bulamaz. Eli boş dönen Stryker, ekipten kalan halkı öldürmelerini ister. Bu katliama dayanamayan Logan, ekibi ilk terk eden olur.

x men wolwerine

Logan, ardından Canada’ya yerleşir. Ormancılık yaparak geçinen Logan, bir anaokulu öğretmeni ile birlikte yaşamaktadır. Viktor ise, Stryker’ın ekibinden ayrılan herkesi tek tek yakalayıp öldürmeye başlar. Logan’ın yerini bilen Stryker ve Viktor, yaptıkları plan doğrultusunda Logan’ın karısını yakalayıp öldürürler.

Karısının cansız bedeninin başında öfkelenen Logan, Viktor’u öldürmek için peşine düşer. Abisini bir barda yakalayınca kavga ederler. Viktor, kardeşini öldürmese de yaralar. Logan ise gözlerini hastanede açar. Karşısında Stryker vardır.

Stryker, Logan ile pazarlık yapar. Kendisine bir test yapıp abisini öldürme gücü verebileceğini söyler. Logan ise abisini öldürmek için bu teklifi kabul eder. Stryker, Logan’ın iskeletine adamantium elementini yerleştirir. Bu element, Nijerya’da aradıkları elementtir. Operasyon başarıyla tamamlansa da Logan tesisi dağıtır. Stryker, tüm adamlarını Logan’ın peşine taksa da hiç birisi başarılı olamaz.

Kumarhane de kumarbazlık yapan mutant Gambit ile karşılaşır. Gambit, Stryker’ın diğer tesisinin yerini bilen tek kişidir. Zamanında oradan kaçmayı başaran tek mutanttır. Gambit, Logan’ı tresise götürür.

x men logan

Tesise ulaşan Logan, karşısında karısını görür. Şoka uğrayan Logan, neler olup bittiğini sorduğunda ise bir tuzağa düştüğünü anlar. Abisi de oradadır. Önce onunla karşılaşır. Abisini öldürmese de bayıltır. O sırada karısı kız kardeşinin Stryker’ın elinde olduğunu ve mecbur kaldığını söyleyince, Logan tutsak edilen bütün mutantları kurtarır.

Stryker ise son mutantı Silah 11’i serbest bırakır. Birçok mutantın özelliklerini tek bir mutantta toplayan Stryker, en güçlü askerini Logan’ın üzerine salar. Logan ise abisinin yardımı ile Silah 11’i yener. Ardından abisi orayı terk eder. Logan ise tam tesisten uzaklaşacakken Stryker’ın saldırısı sonucu yere yığılır. Stryker, Logan’ı durdurmak için adamantium kaplı bir mermi yapar. Bu mermi Logan’ı öldürmez ama tüm hafızasını sıfırlar.

 

X Men Birinci Sınıf

1944 yılında Nazi kampında annesi ile ayrı düştükten sonra demirleri büken Erik Lehnsherr (Magneto), Dr. Shaw’un dikkatini çeker. Bu güçleri ortaya çıkartıp kendisi kontrol etmek ister.

Erik, güçlerini kullanmayı bilmiyordur. Güçlerini kullanabilmesi için bir şeyin onu tetiklemesi gerekir. Shaw da Erik’in annesini öldürür. Bu olaydan sonra Erik, güçlerini öfkeyle kontrol etmeyi öğrenmiş olur.

x men birinci sınıf

Aradan geçen uzun yıllar sonra Shaw, kendisine mutant yoldaşlar bulur ve insanlığa karşı savaş açar. Albay Hendry’i tuzaklarına düşürüp ABD nükleer füzelerinin Türkiye’ye konumlandırılması konusunda tehdit ederler. Hendry ise kabul etmek zorunda kalır. Konsey de bu şekilde oy kullanır.

Çocuk yaşlarda tanışıp hiç ayrılmayan Xavier ve Raven, barda eğlenirken Ajan Moria MacTaggert yanlarına gelir. MacTaggert, Hendry’in başına gelenleri gördüğü için bir gen bilimci aramaktadır. Bu konuda tezler yazan Xavier’e ulaşır. Xavier’den yardım ister.

Xavier’i yanına alan MacTaggert, polisler ile birlikte Shaw’ın teknesine baskın düzenler. Teknede bulunan Emma Frost’ta bir telepat olduğu için Xavier’i engeller. Xavier, MacTaggert’a yardımcı olamasa da Erik tek başına Shaw’a saldırır. Shaw ise yer altı gemisi ile oradan kaçmayı başarır. Bu olay sonucunda Erik ve Xavier ilk kez tanışmış olur.

Xavier ve Raven, yanlarına Erik’i de alarak CIA ile çalışmaya başlarlar. CIA merkezine gittiklerinde ise onları Hank karşılar. Hank, CIA’da çalışırken Cerebro’yu yapmıştır. Celebro’yu Xavier kullanacaktır. Bu sayede dünya üzerindeki tüm mutantlar ile iletişim kurabilecektir.

x men magneto

Erik ve Xavier, Xavier’in bulduğu mutantları gezerek kendilerine bir ekip kurmaya başlarlar. Bu sırada CIA ajanları da Shaw’ın Rus general ile görüşme yapacağı istihbaratını alır. O karargâha gizlice yaklaşırlar. Ama Shaw orda değildir. Shaw yerine Emma Frost oradadır. Amacı Ruslar ile Amerikalıları birbirine düşürüp 3. Dünya Savaşı’nı çıkarmaktır.

Erik ve Xavier karargâha girer. Emma Frost ile karşı karşıya geldiklerinde Erik onu yakalar. Ardından Xavier beynine girer ve Shaw’ın yerini öğrenir. Shaw, CIA karargâhına saldırı düzenlemektedir. Oradaki mutant çocukları kaçırmak için gitmiştir. Ama Shaw’ın ekibine sadece bir tane mutant katılır. Diğerleri CIA merkezinde kalıp Xavier’i beklemek ister.

x men first class

ABD füzeleri Türkiye’ye konumlandırmıştır. Shaw’ın sayesinde Ruslar da füzelerini Küba’ya yerleştirme kararı alırlar. Ruslar füzeler ile ilgili plan yaparken Xavier’de açtığı okulda bulduğu mutantları eğitmeye başlamıştır. Erik’in de güçlerini kontrol etmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

ABD ve Rusya başkanları peş peşe açıklamalar yapar. Her iki büyük ülke de savaşa hazırdır. İki ülkenin savaş gemileri Küba sınırında karşı karşıya gelir. Shaw’da oradadır. Her iki ülkenin savaşını ayarlamış ve planların yürüdüğü görmek ister.

x men xavier

Xavier ve ekibi de Shaw’ı engellemek için gelirler. Shaw’ı durdurup 3. Dünya Savaşı’nın başlamasına engel olmak isterler. Erik, deniz altı gemisini kontrol ederek adaya çıkartır. Ardından X Men ekibi de adaya iner. Erik ve Xavier, Shaw ile ilgilenirken diğer mutantlar kendi aralarında savaşırlar.

Xavier, Erik sayesinde Shaw’ı durdursa da Erik Shaw’ı öldürmeden duramaz. İntikamını alan Erik ise Xavier ile yollarını ayırma kararı alır. Shaw’ın adamlarını yanına alan Xavier, Raven’ı da kendi tarafına çekmeyi başarır.

 

The Wolverine

Jean’i öldürdükten sonra X Men ekibinden ayrılıp yalnız yaşamaya başlayan Logan, Kuzey’de bir kasabaya yerleşmiştir. Logan, her gece geçmiş yıllardaki kötü anılarını rüyalarında görmeye devam eder.

Uzun yıllardır Logan’ı arayan Yukio, Atom Bombası’nın atıldığı dönemlerde Logan’ın kurtardığı ve şimdilerde çok büyük şirketin sahibi olan Yashida’ya hizmet etmektedir. Logan’ı bulduktan sonra onu alır ve Tokyo’ya götürür. Yashida ölmek üzeredir ve ölmeden önce Logan’ı görmek istemektedir.

the wolwerine

Logan’ı karşısında görünce ona bir teklif yapar. Logan’ın acılarını dindirmek için onun iyileşme gücünü alıp kendisine aktarmak ister. Bu teklifi Logan kabul etmez. O gece Yashida ölür. Sabah olduğunda defnedilmek üzere tören düzenlenir. Cenaze töreninde işler yolunda gitmez ve ortalık bir anda karışır.

Yakuzalar cenazeyi sabote ederler. Hedeflerinde ise Yashida’nın torunu Mariko vardır. Mariko’yu kaçırma planlarını ise Logan bozar. Logan, Mariko’yu oradan çıkartır ve trene binerek uzaklaşırlar. Trende yalnız değildirler. Yakuzalar oradadır. Logan, hepsini trenden uzaklaştırınca Mariko’yu alır ve ilk durakta iner.

Ters giden bir şeyler vardır. Logan eskisi gibi iyileşmez. Sebebi ise Yashida’nın mutant doktorudur. Logan’ı zehirlemiştir. Mariko ile güvenli bir yere gittiklerini düşünseler de Yakuzalar Mariko’yu kaçırır. Logan peşlerine düşse de yetişemez. Yukio yardımına gelir ve araba ile peşlerine düşerler.

Mariko’yu kaçıran Yakuzalar Mariko’nun babası Shingen’e çalışmaktadır. Shingen, kendi kızını öldürüp Yashida şirketinin başına geçmek ister. Çünkü Yashida, tüm servetini torunu Mariko’ya bırakmıştır. Yakuzalar Mariko’yu Shingen’in yanına getirir. O sırada Yashida’nın doktoru Viper, kendi adamları ile Yashida’nın evine saldırıp Mariko’yu kaçırır.

x men japonya

Logan ve Yukio da Yashida’nın evine gelirler. Ama etrafta sağlam adam kalmamıştır. Buldukları kâğıt parçası üzerinde ise Maroki’yu almaları için bir not bırakılmıştır. Logan, Viper’in kendi vücuduna soktuğu baskılayıcı böceği çıkartıp Yukio ile birlikte Mariko’nun peşine düşer.

Mariko’nun tutsak edildiği yere önce Logan gider. Kara Klan Ninjaları ile savaşan Logan, esir düşer. Viper’in karşısına tutsak olarak çıkartılır. Viper, Logan’ın adamantium elementini vücudundan almak ister. Mariko’nun saldırısı ile planları bozulur.

x men logan

Gümüş Zırhlı Ninja, saldırıları sonucunda Logan’ın pençelerini kırar. Zırhın içerisinde Yashida vardır. Logan’ın iyileşme gücüne kafayı takan Yashida, her şeyi en başından beri planlamıştır. Logan’ın bütün adamantium elementini alır ve kendisine aktarır. Ama işlem tamamlanmadan Logan tarafından öldürülür. Logan ise eski iskelet yapılı haline geri döner.

 

X Men: Geçmiş Günler Gelecek

Mutantlar ve mutant dostu insanlar yeni bir düşmanla savaşmak zorunda kalmışlardır. Düşman, Gözcü Programı kapsamında geliştirilen mutant düşmanı robotlardır. Bu robotlar önce mutantları hedef aldı, ardından mutant çocuk doğurabilecek insanları.

Bir grup mutant beraber hareket eder. Kitty, robotların saldırılarında Bishop’un beynine girip birkaç saat öncesine sinyaller göndererek uyarıda bulunur. Bu sayede mutantlar robot saldırısına uğramadan önce yerlerini terk ederler.

x men storm

Xavier ve X Men ekibinden geriye kalanlar, bu mutant grup ile birleşir. Xavier’in, robot saldırılarından tamamen kurtulmaları için bir planı vardır. Logan’ı 1973 yılına göndermek ister. Çünkü her şey o tarihte Raven’ın Doktor Trask’ı öldürmesi ile başlamıştır. Bu yüzden Kitty’den, Logan’ı geçmiş günlere gönderip Msytique’e engel olmasını isterler.

Logan, geçmişteki bedenine gittikten sonra hemen Xavier’in yanına gider. Kapıda Hank ile karşılaşır. Ardından Xavier ile konuşmaya başlar. Bu konuşma pek güzel geçmese de Logan anlattıkları şeyler sonucu Xavier’i ikna etmeyi başarır. Ardından Erik’i bulunduğu hapishaneden çıkarmanın planını yaparlar.

Erik planı için yardım almaları gerekiyordur. Logan, Xavier’i alıp Quicksilver’in yanına getirir. Quicksilver’ı aldıktan sonra Pentagon binasına doğru harekete geçerler. Erik’i oradan çıkardıktan sonra da Raven’ı durdurmak için Paris’e doğru yola çıkarlar.

Diplomatların Paris’te bir toplantısı gerçekleşecektir. Raven da kılık değiştirip diplomatların arasına sızmıştır. Toplantı sırasında Trask’ı öldürmeye kalkınca X Men ekibi gelir ve onu durdurur. Ama Erik bir anda taraf değiştirir ve bütün mutantların geleceği için Raven’i öldürmek ister. Hank engel olmaya çalışsa da bacağından yaralanan Mystique, kanını sokağa akıtmıştır. O kanı alan Trask ise robotlarının ilk prototipini tamamlamış olur.

x men trask

Bu olaylar televizyon kanallarında yer alınca ABD Başkanı, Trask’ın projesini onaylar. Bu sırada Erik, X Men ekibinden ayrılmış ve Trask’ın peşine düşmüştür. Xavier ise Celebro’yu kullanarak Raven’i bulur. Raven, Washington’a giderek yarım kalan işini tamamlamak ister.

ABD Başkanı halka açık bir konuşma yapmak ister. Konuşma sırasında Trask’ın robotlarını da sunmayı planlar. Ama işler istediği gibi gitmez. Erik, Beyaz Saray’ın üzerine futbol sahası indirir ve başkanı içeride hapseder.

x men abd magneto

Erik, Trask’ın robotlarının da kontrolünü ele geçirmiştir. X Men ekibi o robotlarla uğraşırker kendisi de başkanın peşine düşmüştür. ABD Başkanı, Beyaz Saray içerisinde güvenli odasına çekilse de metalden yapılma bu odayı Erik tek hamle ile dışarıya çıkartır.

Bu odanın kapılarını açtıktan sonra tüm kameraları kendisine çeviren Erik, olup biteni tüm dünyaya izletmek ister. Raven, Erik’in tüm planlarını bozacak adımı atar. Başkanın kılığında Erik’in karşısına çıkar ve başkanı kurtarır. Bu sayede başkan da Gözcü Programı’nı durdurur. Mutantların geleceği de kurtulmuş olur.

 

X Men: Apocalypse

M.Ö. 3600 yılında Mısır döneminde mutantlar bir ayin yapar. İlk mutant olan Apocalypse, Firavun olmuştur. Onun için düzenlenen ayin ise başarılı olmaz. Çalışanları ayinin yapıldığı piramidi yıkarlar.

1983 yılına gelindiğinde Scott, kendi sınıfında rahatsızlanır. Lavaboya gidince sınıf arkadaşı ile tartışır. Geçirdiği stres sonucu mutant genleri belirginleşir ve gözlerinden ışın fırlatmaya başlar. Aynı dönem de Raven ise Almanya’da bir kafes dövüşüne katılır. Kafes içerisinde iki mutant kavga etmektedir. Mutantları kafesten kurtarır. Kafesteki mutantlardan bir tanesi Wagner’dir. Raven ile yoluna devam eder. Erik, Polonya’da demir fabrikasında çalışarak yaşamına devam eder. Evlenmiş ve bir de çocuğu olmuştur.

x men genç storm

Mısır’da, Piramit’in altında kalan Firavun uyandırılır. Bu uyanış dünyanın birçok yerinde hissedilir. Xavier’in okulunda bulunan Jean, kötü bir şeylerin olacağını hisseder. Bulunduğu yerden çıkan Apocalypse, Mısır sokaklarında gezerken Storm ile karşılaşır. Storm’u kendi yanına çekmeyi başarır. Dünyanın en güçlü mutantlarını ekibine katmaya başlayan Apocalypse, Erik’i de yanına alır.

Kardeşi tarafından Xavier’in okuluna getirilen Scott, aldığı eğitim ile güçlerini kontrol etmeyi öğrenir. Ayrıca Hank tarafından tasarlanan gözlükler sayesinde görmeye de başlar. İlk gördüğü kişi Jean’dir ve ona âşık olur.

x men raven wagner

Apocalypse, Xavier’in beynine girerek dünyanın birçok yerinde kritik noktalarda bulunan mutantlara erişir ve nükleer silahları ateşletir. Alex’in Celebro’yu yok etmesi sonucu füzeler uzaya gider. Bu durumun ardından Apocalypse, Xavier’in yanına gelir ve Erik sayesinde onu kaçırır. Alex, yardımcı olmak isterken okulu havaya uçurur.

Peter, tam da o an yetişir. Patlama olmadan önce Alex hariç herkesi dışarıya çıkarmayı başarır. Patlama sonucu oraya gelen Stryker ise mutantların büyük kısmını yakalar. Jean sayesinde Scott ve Wagner, Stryker’ın elinden kaçar. Ama arkadaşlarını kurtarmak için helikoptere binerler.

Stryker’ın gizli merkezine geldikten sonra arkadaşlarının peşine düşerler. Bu sırada Wolwerine’e rastlarlar. Stryker, tüm askerlerini serbest kalan Wolwerine’in üzerine salında Wagner, Jean ve Scott, arkadaşlarını kurtarırlar.

Apocalypse, Xavier’in beynini kullanarak tüm dünyaya mesaj gönderirken Xavier gizlice Jean ile konuşur ve yerini söyler. Ardından ekip, Kahire’ye doğru hareket eder. Apocalypse, kendi bedenini Xavier’in bedenine aktarmak istersen X Men ekibi engel olur.

x men apocalypse

Raven ve Peter, Erik ile ilgilenirken diğerleri de piramidin içerisine girip Xavier’i kurtarmak için harekete geçerler. Xavier kurtulur ama Erik kurtulmak istemez. Xavier’i alan X Men ekibi bir bina içerisinde saklanırlar. Peter ve Raven ise Apocalypse’ye saldırır. İkisi de yenilince Xavier, Apocalypse’in beynine girer. Ama bu yanlış bir hareket olur ve yerini belli eder.

Taraf değiştiren Erik, Xavier’e desteğe gelir. Jean de Xavier’in beynine girerek orada Apocalypse ile savaşır. Ardından gerçek dünyada tüm gücünü serbest bırakan Jean, arkadaşlarının da desteğini alarak Apocalypse’i yener.

 

Logan

Logan, 2029 yılında yaşlanmış ve geçimini şoförlük yaparak sağlamaktadır. Xavier ile birlikte sınıra yakın bir yerde yaşamaktadır. Xavier de yaşlanmıştır. Alzheimer hastalığına yakalanmış ve sürekli nöbetler geçirmektedir.

Gabriela isimli bir kadın Logan’ı kiralar. Yanında bulunan Lora isimli küçük kızı Kuzey’e götürmesi için Logan’a yüksek miktarda para teklif eder. Logan eşyalarını alıp kadının yanına geri döndüğünde kadını ölü görür. Tekrar Xavier’in yanına döner. Lora’da arabaya saklanarak Xavier’in yanına gelmiştir.

x men lora ve logan

Lora’nın peşinde olan adamlar Logan’ın kaldığı yere saldırır. Logan’ı yakalayınca kızın peşine düşerler. Lora’da tıpkı Logan gibi mutanttır. Askerlere saldırır ve Logan’ın da desteği ile oradan hemen uzaklaşırlar.

Trensigen isimli şirket, bir grup çocuğu gizli deneylerde kullanmış. Lora da o çocuklardan bir tanesi. Peşindekiler de aynı şirkete çalışan paralı askerlerdir. Lora, Logan’ın genleri kullanılarak yapıldığı için Logan’ın kızıdır.

Geceyi geçirmek için bir otele giderler. Askerler de oraya gelir. Askerler, Xavier ve Lora’yı yakalamak üzereyken Xavier nöbet geçirir. Ardından Logan gelir ve hepsini kurtarır. Oteli terk edince Kuzey’e doğru yola koyulurlar.

Yolda kaza geçiren bir aileye yardım ederler. Karşılığında da aile onları evlerinde misafir eder. Ama askerler orada da onları bulur. Eve saldırırlar ve Xavier orada hayatını kaybeder. Logan, Lora’yı alır ve oradan uzaklaşır.

lora ve logan x men

Kuzey’e geldiklerinde ise Lora’nın arkadaşları ile karşılaşırlar. Geceyi orda geçirdikten sonra sabahın ilk ışıkların da çocukları yola koyulur. Logan ise geride kalmıştır. Transigen şirketinin askerleri de çocukların peşine düşünce Logan hemen harekete geçer. Adamları durdurup çocukları kurtaran Logan, kendi hayatını kaybeder.