Film Tanıtımı: Yağmurda Yürüme Sanatı

20.04.2020 / Sinema / Kültür / Sanat

Denny’nin bir lafı vardır: “İyi sürücü sadece ana odaklanır. Aklı gelecekte veya geçmişte olmaz. Kusur aramanın zamanı sonradır.”

Film Tanıtımı: Yağmurda Yürüme Sanatı

Bu sözler aslında, filme uyarlanan The Art of Racing in the Rain kitabının yazarı olan Garth Stein’e ait. Kariyerine yönetmenlik, yapımcılık ve yazarlık gibi pek çok unvan sığdıran ve üstüne üstlük amatör bir yarışçı olan bu adam, yağmurda sürüş yaptığı sırada oluşan talihsiz bir kaza sonucu pistlerden çekilirken, krizi fırsata çevirerek yüreklerimize işleyecek bir hikâyenin de başlangıcını yaptı.

the art of racing in the rain yazarı garth stein

Denny Swift (Milo Ventimiglia), Formula 1 şampiyonluğunu hedefleyen zeki ve hırslı bir otomobil yarışçısı. Yalnız bir hayatın çekilmezliği dolayısıyla da bir gün golden cinsi bir köpek olan kahramanımız Enzo’yu, daha yavruyken hayatına dâhil ediyor. Hem de tam anlamıyla.

Denny ile pistlere giden ve onun yarışlarını büyük bir heyecanla izleyen Enzo, bize tüm yaşam tecrübesini kendi ağzından anlatıyor. Sahibinin sürüşüne duyduğu hayranlıktan ve kariyerine verdiği titizlikten dolayı yarışlara büyük merak salan kahramanımız, yavaş yavaş pistlerde öğrendiği her şeyi birer hayat tecrübesi haline getirerek, yaşamı adeta sürekli pist üzerinde olan bir yarışçı gözüyle yorumlamaya başlıyor.

the art of racing in the rain, yağmurda yarış sanatı, yavru enzo

İzlediği bir belgeselde, Moğol efsanesine göre, yeterince uyum sağlayan köpeklerin reenkarne olarak bir sonraki hayatlarında insan olacaklarını duyması üzerine, çevresindeki her şeye duyarlı hale gelen Enzo, Denny’nin çocuğunun velayetini almaktan vazgeçmesini bile önleyecek hamleyi yapmaktan bile geri durmuyor.

Bu zamana kadar pek çok köpek konulu film izlemişsinizdir eminim. A Dog’s Purpose , A Dog’s Journey, Hachiko: A Dog Story hatta Afacan Köpek Beethoven... Evet, kimisinde doğrudan köpeğin bakış açısından ya da ağzından duyduğumuz hikâyeler, hatta reenkarne olayları, kimisi kültleşmiş birer mizah, kimisi de dram barındırıyor ama Enzo: Yağmurda Yarış Sanatı filmi tüm bu özellikleri barındıran tek yapım diyebiliriz.

the art of racing in the rain, yağmurda yarış sanatı, enzo ve denny

Sizi, duygulu bir köpeğin hayat serüvenine dahil edecek, sürüş yaptığınız yollarda rüzgarı ve tabi ki yağmuru en derininden hissettirecek bu filmi en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu arada unutmadan, sonu da sürprizli!