Ford Üretime Ara Verdi

08.11.2021 / Ekonomi / Genel

Otomotiv endüstrisi çip krizi, tedarik sıkıntıları ve hammadde fiyatlarındaki artış gibi sorunlarla uğraşmaya devam ediyor.

Ford Üretime Ara Verdi

Dünyada ve Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’deki otomotiv üretimini de etkileyen bu faktörler nedeniyle son olarak Ford Otosan Gölcük fabrikası da çip krizi nedeniyle üretimi bir kez daha durdurdu.

Ford, Gölcük fabrikasında 6-17 Kasım tarihlerinde üretime ara verilmesine karar verdi. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarında ise üretime devam edilecek.

Konuya ilişkin Ford’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şu ifadelere yer veridli.

14 Nisan 2021 ve 11 Mayıs 2021 tarihli özel durum açıklamalarımızda ve son olarak 27.10.2021 tarihinde kamuya açıklanan faaliyet raporumuzda da belirtildiği üzere, yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntılara bağlı olarak dünya çapında otomotiv endüstrisinde zorluklar ve üretim kesintileri yaşanmaktadır. Ana ortaklarımızdan Ford Motor Company'nin aldığı önlemler ve şirketimizin tedarikçileri ile yaptığı planlamalarla küresel çaptaki bu krizin etkilerinin en aza indirilmesi konusunda çalışmalarımızı sürdürmekle birlikte, gelinen aşamada Gölcük Fabrikamızda 6 - 17 Kasım tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarımızda ise üretime devam edilecektir.