Formula 1'in Efsane Üçlüsü

7.11.2018 / Spor

Tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en büyüğü olan Grand Prix yarışlarının, yani hepimizin bildiği adıyla Formula 1’de, en az 5 kere şampiyonluk yaşamış üç efsane ismi tanıyor musunuz?

Formula 1'in Efsane Üçlüsü

Yıl içerisinde farklı ülkelerde farklı pistlerde gerçekleştirilen Grand Prix, 1920’lerden bu yana süregelen bir spor türüdür. Resmi olarak 1950 yılında kurulan ve ilk sezonunu yine bu yıl içerisinde gerçekleştiren Formula 1, dünyanın en çok izlenen sporları arasında yer almıştır. Evet, yanlış duymadınız! Neredeyse futbolla rekabete girecek izler seviyeye ulaşan Formula 1, 2010 yılı raporlarında 527 milyon TV seyircisine erişerek en çok izlenen ikinci spor dalı olmuştur.

grand prix formula 1 yarışları ve şampiyonları

Dolayısıyla, Formula 1 pilotları da, ünlü futbolculara duyulan ilgiye yakın bir ilgiyle takip edilmekte ve dünyaca tanınmaktadır. Fakat üç isim var ki, Grand Prix tarihine altın harflerle yazılmış ve en az beş şampiyonluk yaşayarak kariyerlerinde zirveye oturmuştur. Onlar kim mi? Buyurun, hep birlikte bakalım.

1) Michael Schumacher

Çoğunuzun bir kez olsun ismini duyduğu, belki de yakından tanıdığı Alman Formula 1 pilotu, 7 kez dünya şampiyonu olmuştur. Formula 1 tarihinin en başarılı pilotu olmakla birlikte tüm zamanların da en iyi pilotu olarak anılmaktadır. Formula 1 Dünya Şampiyonluğuna ulaşan ilk Alman pilottur. Bu sebeple Formula 1'in Almanya'da popülerleşmesinde büyük rol oynamıştır.

Michael Schumacher 7 kez dünya şampiyonu olan Alman pilot

2) Juan Manuel Fangio

"El Chueco" ve "El Maestro" lakaplı Arjantinli pilot, Formula 1’de; Alfa Romeo, Scuderia Ferrari, Mercedes Benz, Maserati olmak üzere 4 farklı takımla toplam 5 kez Dünya Şampiyonluğu kazanmıştır. Michael Schumacher rekorunu kırmadan önce, 46 yıl boyunca “En Fazla Dünya Şampiyonu Olan Pilot” unvanını korumuştur.

Juan Manuel Fangio El Chueco ve El Maestro lakaplı Arjantinli pilot

3) Lewis Hamilton

Formula 1'de yarışan ve şampiyon olan ilk siyâhi pilottur. 2008 Formula 1 yarışında Dünya Şampiyonu olarak, bu yarışta şampiyon olan en genç pilot olarak da tarihe geçmiştir. Bu unvan daha sonra 2010 sezonunda Sebastian Vettel tarafından alınmış olsa da, Hamilton, 2014, 2015, 2017 ve 2018 sezonlarında da Dünya Şampiyonu olarak, 5 kez şampiyonluğa ulaşan ilk siyahi olarak bir başka unvan daha kazanmıştır.

Lewis Hamilton Formula 1de yarışan ve şampiyon olan ilk siyâhi pilot