Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

23.05.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız size güzel bir haberim var. Gezdiğiniz yerlerde fotoğraflar çekerek bu işten para kazanabilirsiniz.

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

şimdi gelelim işin temeline. Bu konuda size yardımcı olacak, yani sizin yerinize sizin fotoğraflarınızı satacak 100 den fazla ajans olduğunu biliyor muydunuz?

fotoğraf çekerek para kazanmak

Fakat her ajans ile çalışılmıyor. Bu kadar çok ajans içerisinde hatrı sayılır çok az var. Ben şimdilik iki tanesini kullanıyorum.

Bu işe başlamadan önce stock firmalarını bir araştırmanızı öneririm. Ben ShutterstockAdobestock ve getty images kullanıcısıyım. Adobestock, Fotolia'yı satın aldı. Yani başkalarından Fotolia'yı duyarsanız şaşırmayın.

Nasıl Başlamalı

Fotoğraf satmaya başlamak istiyorsanız ilk önce fotoğraf eğitimi almanızı öneririm. Fotoğraf satışı için bu önemli bir nokta. Çünkü çektiğiniz fotoğrafın ISO değerine kadar her şeyine hâkim olmalısınız.

Fotoğrafları yüklediğiniz zaman editörler tarafından inceleniyor. Yüklediğiniz fotoğrafların kalitesine göre red alma ihtimali yüksek. Ayrıca fotoğraflarınızda logo, isim ya da telif oluşturacak herhangi bir şeyin olmaması gerekiyor. Bu gibi durumlarda fotoğrafınız ile birlikte sözleşme yüklemeniz gerekiyor.

Özellik ile dışarıda çocuk ya da yaşlıları çekenler bu fotoğrafları değerlendirmek isterse, fotoğrafın içerisinde gözüken herkese sözleşme imzalatması gerekiyor. Bunun yanışı sözleşme çerisinde bir de şahit imzası gerekiyor.

Ne Tarz Fotoğraf Çekmeli

Bu konu biraz önemli. Fotoğrafı çekmeden önce düşünmeniz gerekiyor. Kim ne tarz fotoğraflar satın alır? Firmalar fotoğrafları nasıl kullanır? Reklamcılar ne tür içerik arıyor? Gibi sorulara hitap eden fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ürün çekimlerinde konsept yapmayı unutmayın. Bir ürünün fotoğrafını çekerken yine o ürünü anlatan diğer ekipmanlar ile birlikte çekebilirsiniz.

Daha fazla fikir almak için de stock fotoğraf sitelerine girerek araştırma yapabilirsiniz. Mesela bir şapka fotoğrafı çekecekseniz, daha önceden o sitelere ne tarz şapka fotoğrafları yüklendiğine bakabilirsiniz.

Bir diğer öneri ise, Fotolia içerisinde en çok satanlar bölümü mevcut. Bu kısımdan fikir sahibi olabilirsiniz.

fotoğraf satmak

Ne Kadar Kazanırım

Bu sorunun net bir cevabı yok aslında. 3-5 adet fotoğraf yükleyerek gelir elde etmeniz çok zor. Çünkü bu sitelerde milyonlarca fotoğraf var.

Günümüzde sadece stock fotoğrafçılığı yapan kişiler bile mevcut. Bir studio tutuyorlar ve süreli farklı farklı çekimler yapıyorlar. Binlerce profesyonel fotoğraflar yüklüyorlar ve geçimlerini bu işten sağlıyorlar.

Unutmayın ki hiçbir işte para kazanmak kolay değil. Çok emek harcamanız gerekiyor. İşinde uzman birçok fotoğrafçı ile rekabet halinde olacağınız için bu işte oldukça iyi olmalısınız.

İzinlere Dikkat Edin

Çektiğiniz fotoğrafları ham halde yüklemeyin. Mutlaka Photoshop programında düzeltmeler yapın. Özellikle reklamları gizlemelisiniz. Herhangi bir ticari markanın logosu ya da adı gözükmemelidir. Gözükecekse mutlaka sözleşme imzalatmalısınız. Bu durum modeller için de geçerlidir. Bir model ile çekim yaptığınız zaman modelinize sözleşme imzalatmalısınız. Sözleşmesiz model fotoğrafı yüklediğinizde fotoğraflar onaylanmayacaktır. Mekan çekimlerinde bile sözleşmeye ihtiyacınız olacaktır.