Fransa'da İşçi Hakları Genişletiliyor

14.09.2021 / Genel

Her geçen gün daha da artan iş odaklı bir kültürde, stresi ofiste bırakmak ve mesai dışında rahat bir nefes almak da bir o kadar zorlaşıyor.

Fransa'da İşçi Hakları Genişletiliyor

Özellikle her zaman açık olan cihazlarımıza bağlı bir toplum olarak, iş ve özel yaşam arasındaki ayrım oldukça bulanık olabiliyor. “Nasıl, ne zaman ve nerede” çalıştığımızı tamamen değiştiren karışıma bir de Covid-19 pandemi süreci eklenince, ikisinin ayrılması neredeyse imkânsız hale geldi. Ancak uygun bir iş-yaşam dengesi bulmak, genel fiziksel-zihinsel sağlığımız ve refahımız için çok önemlidir.

Bu gerçeği kabul eden Fransız hükümeti, 2016 yılında çalışanların “bağlantıyı kesme hakkını” koruyan bir yasa çıkardı. 2017'de yürürlüğe giren daha geniş bir Fransız iş yasasının bir parçası olan hak, işverenlerin, çalışanlarının normal çalışma saatleri dışında veya izinleri sırasında arama veya e-posta gibi işyeri iletişimi için hazır olmalarını talep edemeyeceklerini şart koşuyor. Çünkü bu sürekli bağlantının çalışan sağlığına zarar vermeye başladığı gözlemlendi ve birçok çalışma bu teoriyi destekledi.

right to disconnect France law

Günümüzde iş stresinin eskiye göre daha fazla olduğuna değinen Sosyalist Milletvekili Benoit Hamon şunları söylüyor:

Çalışanlar fiziksel olarak ofisten ayrılıyor ama işleri peşlerini bırakmıyor. Bir tür elektronik tasma ile bağlı gibiler, tabiri caizse tıpkı bir köpek gibi. Metinler, mesajlar, e-postalar gibi küçük görünebilecek işlerle bile bireyi, yaşamını sonunda bozulduğu noktaya kadar sömürgeleştiriyorlar.

Henüz nasıl uygulanacağına dair kesin kurallar bulunmuyor. Ama çalışanların bireysel ihtiyaçlarına en uygun politika ve düzenlemeler belirlenmeye çalışılıyor. Uzaktan çalışmada dahi olsa “çalışma zamanı ile boş zaman arasındaki ayrımın net olması ve çalışanların bağlantı kesme hakkını garanti etmesi” üzerinde yoğunlaşılıyor.

Fransa bu yasayı çıkardığından bu yana, diğer birçok ülke işçi haklarını ve çalışan sağlığını korumak için benzer yasalar çıkarsa da yine de etkili bir çözüm oluşturulabilmesi için biraz daha bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Çalışanların mesai saatleri dışında bağlantıyı kesme hakkı üzerine yasa hazırlanıyor