Freelance Çalışmak

13.01.2022 / Genel

Son yıllarda esnek çalışma saatleriyle birlikte uzaktan çalışma metotlarının da gelişmesi sonucu freelance iş yapma popülerleşmiştir.

Freelance Çalışmak

Freelance çalışma modeli sayesinde kişiler bir yere bağlanmak yerine diledikleri zaman diledikleri yerden işlerini yapabileceklerdir.

Freelancer Ne Demek?

Freelance çalışmak isteyenler için ortaya çıkan “Freelancer” unvanı, bağımsız çalışma anlamına gelmektedir. Serbest çalışan freelancerlar, uzmanı oldukları herhangi bir meslekte iş üretebilirler. Üretecekleri iş için belli bir yerde olmak yerine istedikleri zaman istedikleri yerde olmayı tercih ederler.

Kimler Freelancer Olabilir?

Dijital dünyanın gelişmesi nedeniyle çoğu freelancer online ortamda işleri yapan kişilerden oluşur. Bu kişiler aşağıdaki meslek gruplarında yer alabilirler.

  • Yazılımcı
  • Tasarımcı
  • Reklamcı
  • Yazar
  • Öğretmen
  • Fotoğrafçılar

Tabi burada bahsettiğimiz haricinde de freelancer iş yapan kişiler bulunabilir. Ben sadece en çok tercih edilen mesleklerden bazılarını örnek olarak yazdım.

freelance çalışmak

Freelance Çalışma Modeli Neden Arttı?

Son zamanlarda haberlerde sıkça duyduğumuz koronavirüs, freelance çalışma modelinin artmasında çok büyük etki etti. Birçok firma çalışanlarını evlere gönderdi ve işlerini oradan yapmalarını istedi. Müşteri hizmetleri servisleri, yazılımcılar, yazarlar ve analistler gibi daha birçok meslek grubunda yer alan kişiler uzun bir süre evden çalıştı.

Yine hep duyduğumuz “Z Kuşağı” tabiri ile gösterilen günümüz gençleri de, firmalarda iş bulmakta zorlandıkları için freelance çalışmayı kabullenmiş ve bu şekilde iş aramaya başlamışlardır. Birçok firmanın mezunlara iş vermek yerine tecrübeli eleman araması da gençleri freelancer olmaya itmiştir.

Nasıl Müşteri Bulabilirim?

İnternet üzerinde freelancerların kullandıkları siteleri araştırıp hepsini kullanmanız gerekiyor. Günümüzde sayısı bir hayli artan freelance iş fırsatı sunan web siteleri mevcut. Her birini tek tek analiz edip size en uygun olan bir ya da daha fazlasında hesap oluşturmalısınız. Ardından buralardan müşterileriniz ile iletişime geçmelisiniz.

Bazı iş arama platformlarında proje bazlı ilanlar da yer almaktadır. Bu tarz yerlere başvurup, hem portföyünüzü geliştirebilir hem de anı kurtarmış olabilirsiniz.

Size en iyi işi getirecek yer çevrenizdir. Çevrenizi iyi kullanmaya bakın. Güzel bir çevre edinmeye bakın. Arkadaşlarınız ve aileniz ile beraber çalışın. Size getirecekleri her iş için onlara komisyon verin ki ellerine gelen işleri başkasına değil de size getirsinler.

Freelancer Çalışmanın Dezavantajları

Kendinizi freelancer olarak tanıttığınızda birçok seçenekten de geri kalmış olacaksınız. Özellikle uzaktan çalışma metodu sayesinde herkesin dikkatini üzerine çeken freelancer olma fikri, aynı zamanda geleceğinizi yani emekliliğinizi de elinizden alıyor. Çünkü bir firmaya bağlı olmadığınız için sigortanız yatmıyor. Bu konuda adımlar atmazsanız ileride pişman olabilirsiniz.

Freelancer çalışma modelinde kendi müşterinizi kendiniz aramalısınız. Eğer sabit bir geliriniz yoksa ve bir süre müşteri bulamazsanız o ay elinizde ne varsa onu yemek zorunda kalırsınız. Belki de borca girerek yaşamınızı devam ettirirsiniz.

Çevrenizi geniş tutmalısınız. Kimseye gönül koymamalısınız. Bir kişiden gelecek olan işi bile engellediğinizde ileri de iş bulamadığınız zaman çok büyük pişmanlıklar yaşarsınız. Karşınızdaki size ne derse desin asla aranıza mesafe koymamalısınız. Çünkü o kişi en muhtaç olduğunuz anda size bir iş fırsatı sunabilir.

Freelance çalışanların en büyük sorunlarından bir tanesi de hukukun yanlarında olmamasıdır. Sözleşme yapmadan yaptığınız her iş sizin kaçak çalışmanıza ve bu durumda da devletin sizin yanınızda olmak yerine karşınızda olmasına sebep olacaktır. Yaşadığınız bir olumsuzlukta ne yazık ki tek başınızasınız. Bu gibi olumsuzlukları yenmek için yaptığınız her iş ile ilgili olarak sözleşme yapmanızı tavsiye ederim.

Sizin yaptığınız işi sırf portföyünü geniş tutmak için birileri ucuza yapacaktır. Hatta bazıları karın tokluğuna bile çalışmayı kabul edecektir. Bu tarz kişiler yüzünden sürekli müşterilerinizle karşı karşıya gelebilirsiniz. “Sen 5 dedin ama o 2’ye yapıyor” sözünü sürekli duymaya hazır olmasınız.