Gardırobunuzda 3 Adımda Minimalizm

02.02.2021 / Eğlence / Genel

Çok beğenerek aldığımız ama bir kez bile giyemediğimiz pantolonlar, eve gelince “bunu neden almışım ki?” diye düşündüğümüz elbiseler, tarzımıza pek de uymadığı için içimize sinmeyen o gömlek…

Gardırobunuzda 3 Adımda Minimalizm

Sizin de dolabınızda etiketi üzerinde ürünler veya “belki sonra giyerim” diyerek bir senedir askıdan indirilmemiş giysiler, “zayıflayınca olur bu” kategorisinde bekleyen kıyafetler varsa bu yazı tam da size göre.

Dolaplarımızı ihtiyacımızdan fazlasını alarak dolduruyoruz. Sonra da gardırobun önünde geçirilen onca saat içerisinde, kıyafet kalabalığından askıları oynatamazken bile giyecek “hiçbir şeyim yok” düşüncesi maalesef kaçınılmaz oluyor.

Peki, dolabımızda sadeleşmeye nasıl adım atabiliriz?

1) Gardırop temizliğini müsait olduğunuz en erken zamana çekin.

Hani şu hep kendi kendimize söylediğimiz “bir gün giyerim belki” bahanesine artık göz yummadan, bir senedir giymediğiniz bir şeye “demek ki ihtiyaç duymuyorum” diye bakarak bir eleme yapabilirsiniz. Evet, hemen vazgeçmek zor gelebiliyor.

Böyle bir durumda da bu parçaları bir kutuya koyup dolabınızdan çıkarabilirsiniz. O kutuyu uzun bir süre sonra hiç açmadığımızı fark ettiğimizdeyse artık o giysilerle vedalaşmak daha kolay hale gelecektir. Şunu unutmamalıyız ki bir seneden fazla süre kullanmadığımız o eşya artık bize ait değildir.

dolap minimalizmi için gardırop temizliğini müsait olduğunuz en erken zamana çekin.

2) Tarzınızı keşfedin.

Bulunduğumuz ortamlar, okul hayatı, aile yemekleri, iş görüşmelerimiz, günlük rutinler…

Bunların sıklıklarına göre bir listesi çıkarabilir; bu ortamlarda giyince rahat hissettiğimiz kıyafetler neler, düşünüp bu parçaları not edebiliriz.

Ayrıca sevdiğimiz renkleri, kesimleri ve kumaşları anlamak adına gardırobunuzda zaten var olan kıyafetlerden destek alabiliriz. En sevdiğimiz parçalar bize önemli ipuçlarını verecektir.

dolap minimalizmi için tarzınızı keşfedin

3) Kombinler oluşturun.

Bir parçayı alırken dolabınızdaki hangi kıyafetlerle hangi kombinleri oluşturabileceğinizi göz önünde bulundurmak, hem ihtiyaç duyduğunuz kıyafet sayısını azaltmada hem de sade bir gardırop düzenini korumada size yardımcı olabilir.

Bu şekilde gardırop temizliğinde güzel bir ferahlık yaratabilirsiniz. Eğer bu konuda daha fazla çile çekmek istemiyorsanız, “gardırop minimalliği” için hemen bir adım atabilirsiniz.

dolabınızda minimalizm için kombinler oluşturun