Geleceğin Yaşam Alanı: Smart Forest City

9.1.2020 / Bilim / Teknoloji / Çevre

İtalyan mimarlık firması Stefano Boeri, Meksika'daki yeni projesi Smart Forest City ile dikey orman konseptli kent merkezi oluşturuyor.

Geleceğin Yaşam Alanı: Smart Forest City

Cancun'un hemen dışında bulunan bu geniş ortam, doğa ile akıllı mimari arasında mükemmel bir uyum içinde tasarlanıyor. 1.376 dönümlük arazi üzerine kurulacak şehirde 130 bin kişinin yaşaması planlanırken, her bir kişiye 3 ağaç düşecek şekilde doğal yapının korunması ve bunun yanında toplamda 400 tür bitkiden 7,5 milyon tohum ekilmesi hedefleniyor.

Smart Forest City, Akıllı Orman Şehri, yeşil ve sürdürülebilir bir kentsel çevre vizyonu 1

Botanikçi ve peyzaj mimarı Laura Gatti tarafından dikkatlice incelenen projede, ağaçların, çalıların ve çiçeklerin sadece halka açık parkların ve özel bahçelerin değil, aynı zamanda enerjiyi verimli hale getirecek şekilde bina çatılarının ve cephelerinin de bir parçası haline getirilmesi istenmekte.

Şehrin yalnızca bir yaşam alanı olarak değil, çevre sorunlarının çözümü ve yeni teknolojiler üzerine araştırmalar yapılan bir öğrenme merkezi olarak da işlevsel bir boyutunun olması en önemli noktalardan biri. Bu amaçla şehir, biyo-sağlık, astrofizik ve gezegen bilimi, mercan kayalığı restorasyonu, hassas tarım ve rejeneratif teknoloji, akıllı şehir ve robotik olarak altı farklı alanda ileri düzey birer araştırma merkezi içermekte.

Smart Forest City, Akıllı Orman Şehri, yeşil ve sürdürülebilir bir kentsel çevre vizyonu 2

Smart Forest City (Akıllı Orman Şehri)’nin en kilit unsurlarından biri çevresini saran güneş panelleri ve su kanalına bağlı bir yeraltı borusu ile sulanacak tarım alanları. Bu unsurlarla birlikte aynı zamanda bölge gıda ve enerji bakımından kendi kendine yeterli olacak şekilde dizayn edilmiş. Ayrıca su baskınını azaltmaya yardımcı olacak bir dizi su bahçesi de manzaraya dahil edilmiş.

Smart Forest City, Akıllı Orman Şehri, yeşil ve sürdürülebilir bir kentsel çevre vizyonu 3

İnovasyona ek olarak, en yeni mobilite sistemi tasarlanmış. Bu, sakinlerin araçlarını şehrin kenarında bırakmasına ve sadece dahili elektrikli ve yarı otomatik ulaşım modlarını kullanarak kentsel ortamda dolaşmasına izin veriyor.

Süreç ilerledikçe yeşil ve sürdürülebilir bir kentsel çevre vizyonunun hayata geçmesine bir adım daha yaklaşan firma yetkilileri projeyle ilgili şu ifadelere yer veriyor:

Akıllı Orman Şehri Cancun, Maya mirasının, doğal ve kutsal dünyayla olan ilişkisine dayanarak, doğa ve kentin iç içe geçtiği ve tek bir organizma olarak hareket ettiği bir kentsel ekosistem.

Smart Forest City, Akıllı Orman Şehri, yeşil ve sürdürülebilir bir kentsel çevre vizyonu 4

Smart Forest City, Akıllı Orman Şehri, yeşil ve sürdürülebilir bir kentsel çevre vizyonu 5

Smart Forest City, Akıllı Orman Şehri, yeşil ve sürdürülebilir bir kentsel çevre vizyonu 6

Smart Forest City, Akıllı Orman Şehri, yeşil ve sürdürülebilir bir kentsel çevre vizyonu 7