Gençlerin Zihin Sağlığı Tehlike Altında

28.2.2019 / Sağlık / Genel

Özellikle çocuklarda ve gençlerde yaygın olarak görülen zihinsel sağlık salgını, uluslararası düzeyde "artan kriz" olarak tanımlandı.

Gençlerin Zihin Sağlığı Tehlike Altında

Yapılan açıklamada, geçmiş yıllara oranla 2018’de çıkarılan raporda, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hizmetleri’nden yardım isteyen çocuk sayısının neredeyse iki katına çıktığı vurgulandı. Yapılan başvuruların somut bir dataya dönüşmesi için çeşitli milletlerden seçilen yaklaşık 10 bin çocukla yapılan ankette çarpıcı sonuçlar ortaya koyuldu.

zihinsel sağlık sorunu gençler arasında yaygınlaşıyor

Araştırmacılar, 1999 ve 2017 yılları arasında herhangi bir zihinsel bozukluk yaşayan 16 yaşın altındaki çocuklarının oranının % 11.4'ten % 19.6'ya yükseldiğini söyledi.

Özellikle kızlar arasında, depresyon ve anksiyete gibi tanınabilir duygusal bozukluklarda büyük bir artış tespit edildi. 17-19 yaş arasındaki kızların, aynı yaşlardaki karşı cinse oranla daha fazla zihinsel sağlık problemleri yaşamasındaki en büyük etkenin, toplumsal statü olarak ikinci aşamada yer alması olduğuna dikkat çekildi. Bunun beraberinde aşırı kaygı ve depresyon gibi davranış bozukluklarının gelmesinin şaşırtıcı bir sonuç olmadığı da ifade edildi.

kızların toplumdaki yeri

Araştırmayı yöneten Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Profesör Tamsin Ford, çocuklar/gençler ve ebeveynleri arasındaki iletişim problemlerine değinerek şu ifadelere yer verdi:

“Var olan sorunlar”la, “belirtilen sorunlar” arasındaki fark, psikolojik olarak büyük sorunlara yol açabiliyor. Bu konuda yapabileceğimiz en iyi şeyin, ebeveynlerin ayrıcalıklı olarak eğitilmesi ve kamu yararına farkındalık çalışmaları yapılması gerekliliklerini söyleyebilirim.

ailenin çocuk üzerindeki baskısı