Geri Dönüşüm Ücreti İle Okumak

18.06.2019 / Çevre / Genel

Üç milyon nüfusu bulunan Nijerya Lagos'taki Ajegunle bölgesi, ülkenin en yoğun gecekondu bölgelerinden biri. 

Geri Dönüşüm Ücreti İle Okumak

Buranın halkı, temiz su ve sanitasyon elde etmek için oldukça yoğun bir uğraş veriyor. Bu bölgede eğitime erişim de pek çok aile için büyük bir sorun ve devlet tarafından da çocukların okul ücretleri karşılanmıyor.

Ancak, yeni bir sürdürülebilirlik girişiminin yardımı ile, bu soruna yaratıcı bir çözüm getirilmiş durumda. Geri Dönüşüm Ödemesi olarak bilinen proje ile plastik atıklar, ebeveynlerin, çocuklarının okul ücretlerinin bir kısmını ödemek için para birimi olarak işlev görüyor.

Ajegunle Morit International School

African Clean Up Initiative ve WeCyclers organizasyonlarının oluşturduğu bu Geri Dönüşüm Ödemesi Projesi’nin gerçekleşmesi için ilk etapta Ajegunle'deki Morit International School ile ortak olundu. Ebeveynlerin bu inisiyatiften yararlanmasını kolaylaştırmak adına okula getirilen tartı ile plastik atıklar tartılıyor ve ağırlığınca parasal değere çevrilerek okula olan borç tutarından düşülüyor. Bu şekilde temiz bir çevre oluşumunun da sağlandığını da dile getiren okul yetkilileri, “Bu herkes için olumlu bir hareket. Hem çevremizi ve dünyamızı daha temiz bir yer haline getiriyor hem de finansal açıdan yükümüzü hafifletiyoruz. Okul kazanıyor, çocuklar kazanıyor, veliler kazanıyor, herkes kazanıyor.” diyerek projeden duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar.

geri dönüşüm ödemesi projesinden yararlanan bir ebeveyn

Bu memnuniyeti ve heyecanı paylaşan ebeveynler de, çocuklarının eğitimlerine devam edebilmeleri dolayısıyla oldukça mutlu. BBC'ye röportaj veren ebeveynlerden biri olan Sherifat Okunowo, proje hakkında şunları söylüyor:

Okul ücretlerini ödemek için bu şekilde bir mücadele içerisinde olmak beni mutlu ediyor. Öncesinde ödemekte zorlandığım ücretler, topladığım plastik atıkların parasal değer görmesiyle birlikte oldukça kolaylaştı.