Getir mi Trendyol mu Daha Popüler?

18.11.2021 / Moda / Magazin / Genel

Türkiye’nin ilk Unicorn şirketlerinden Getir ve ilk Decacorn şirketi olma başarısını elde eden Trendyol günden güne büyümeye devam ediyor.

Getir mi Trendyol mu Daha Popüler?

2015 yılında BiTaksi uygulamasının da geliştiricisi olan Türk girişimci Nazım Salur tarafından kurulan ve mevcuttaki 1.500 farklı ürün stokuyla market teslimatı ile anlaşmalı olduğu restoranlardan yemek siparişi verme imkanı sunan Getir, özellikle pandemi döneminde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştı.

2019 yılının ikinci yarısında, siparişlerini ikiye katlayarak 1.5 milyon teslimata ulaşan şirket, 120 milyon dolar gelir elde ederek Türkiye’nin sayılı unicorn şirketlerinden birisi oldu. Türkiye’de elde ettiği bu başarıyı dünyaya da taşımak isteyen Getir, 2021 yılının Ocak ayında Londra, Mayıs ayında Amsterdam, Haziran ayında ise Berlin ve Paris'te hizmet vermeye başladı. Aynı yılın Temmuz ayında İspanya ve İtalya'da hizmet veren hızlı market teslimatı uygulaması BLOK'un tamamını satın alıp isim değişikliğine giden ve 12 Kasım itibariyle de Amerika Şikago’da başarılı şirket, çok kısa sürede uluslararası çapta bir üne kavuştu.

9 ülkede hizmet veren Getir, Türkiyenin sayılı Unicorn şirketleri arasında

2010 yılında Harvard eğitimini yarıda bırakan Türk girişimci Demet Mutlu’nun kurduğu ve bünyesinde e-ticaret platformu Trendyol.com, ikinci el platformu Dolap, taşıma ağı Trendyol Express ve dijital dönüşüm odaklı AR-GE merkezi Trendyol Tech ile birlikte Trendyol Group, yılda 300 milyondan fazla ürün satışıyla çok kısa sürede alanında zirveye yerleşti.

Türkiye'de üretilen ürünleri yurtdışındaki tüketicilerle de buluşturan ve farklı ülkelerdeki platformlar üzerinden 190 ülkeye Türkiye'de üretilen ürünleri ihraç eden Trendyol, 2018 yılında kurduğu trendyol.de web sitesi ile Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık’ın da dahil olduğu 27 Avrupa ülkesine doğrudan satışa başladı. 300 bin dolar sermaye ile kurulan şirket, dünyanın lider e-ticaret gruplarından Alibaba Group’un yatırımları ile birlikte Türkiye’nin ilk decacorn şirketi olma başarısını elde etti.

27 Avrupa ülkesinde hizmet veren Trendyol, Türkiyenin ilk decacorn şirketi oldu

Peki Hangi Marka Daha Popüler?

“Sizce hangi marka dünya çapında daha popülerdir?” sorusunun yönlendirildiği ve Getir ile Trendyol’un karşılaştırıldığı toplamda 844 kişinin katılımıyla oluşturulan bir kamuoyu çalışmasında, katılımcıların %54’ü (456) “Getir” derken, %46’sı (388) “Trendyol” seçeneğini işaretledi.

Anketi değerlendiren Reklam ve Pazarlama uzmanları, sonuca etki eden en büyük faktörlerden birini, Getir’in yurtdışı çalışmalarının, Trendyol’un çalışmalarına göre medyada daha fazla yer alması olarak görürken, mevcut durumda 27 ülkede doğrudan ve 190 ülkede dolaylı olarak faaliyet gösteren Trendyol’un, henüz 9 ülkede yer alan Getir’e kıyasla daha popüler olabileceğini belirttiler.