Gezi Fotoğrafçılığı Yapmak

4.12.2019 / Eğlence / Genel

Sürekli gezen ve fotoğraf çekmeyi seven biriyseniz size güzel bir haberimiz var. Kendinize güzel bir meslek seçmiş olabilirsiniz.

Gezi Fotoğrafçılığı Yapmak

Gezmeyi seven insanlar, çoğunlukla telefonları ile fotoğraf çeker. Bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarında kullanırlar. Sonra gelen beğeniler ile mutlu olurlar.

gezi fotoğrafçılığı yapmak

Aslında gezi fotoğrafçılığı popüler bir meslektir. Sadece çok fazla bileni yoktur. Gezip çektiğiniz fotoğraflar ile birden fazla yöntemi kullanarak para kazanabilirsiniz.

Fotoğraf çekerek para kazanmak eğlenceli olduğu kadar zor bir meslektir. Mesai kavramının olmaması bir dezavantajdır. Bir plan yaptığınız zaman anlık iptal edebilirsiniz. Ya da hayatınızı fotoğraf çekme planları ile devam ettirirsiniz.

Fotoğraf çekerek para kazanmak için her an her konuya hâkim olmalısınız. Her kareyi çekerken birçok kez düşünmelisiniz. En iyi açı ve en güzel ışık ayarını yapmalısınız. En önemlisi ise çektiğiniz fotoğrafın bir başkasının işine yarayıp yaramayacağından emin olmalısınız.

Gezi fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız ekipmanınızı tamamlamanız gerekiyor. Çoğu zaman anlık karar alabilecek durumda olsanız da bazen planlı hareket etmelisiniz. Planlı işlerde çekim yapıalcak alanı önceden görmeli ve kendinizi o alana göre hazırlamalısınız.

gezi fotoğrafçılığı yapmak

Fotoğraflarınızı Satın

Gezerken çektiğiniz tanıtım değeri olan fotoğrafları satış sitelerine yükleyerek kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz. Zaten geziyorsunuz ve o fotoğrafları çekeceksiniz. Yani ekstra bir iş yükü olmayacak size. Sadece çektiğiniz fotoğrafları satış sitelerine yükleyip açıklama ve etiket belirlemeniz gerekecek. Ardından fotoğraflarınız dünyanın dört bir yanında satılmaya başlayacak.

Yüklediğiniz fotoğraflara göre kazancınız değişebilir. Kimi insanlar senelik 50 dolar kazanırken kimi insanlar günlük 50 dolar kazanabiliyor. İçeriğinizi zenginleştirin ve kazancınızı arttırmaya bakın.

Bknz: Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

gezi fotoğrafçılığı yapmak

Seyahat Sitesi Açın

Kendinize kuracağınız seyahat sitesi ile yer ve mekân tanıtımları yapabilirsiniz. Web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırarak Google Adsense ya da yerel reklamlar yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Herhangi bir yeri ziyaret etmek isteyen kişiler sizin sitenize gelerek fikir sahibi olacaktır. Bu sayede reklamlar görüp size de para kazandıracaktır. 

Web sitesi kurmanın senelik maliyeti vardır. Bu paraları ödemek istemezseniz makalelerinizi Türkiye’de ilk 5000 site arasında yer alan kabafii’de yayınlayabilir ve para kazanabilirsiniz. Hem makale yazmaya hem de o makalelerin okunmasına para ödüyoruz. Bknz: Makale Yazarak Para Kazan

gezi fotoğrafçılığı yapmak

Dergi Çıkartın

Kendinize ait bir dergi çıkartabilirsiniz. İçerisinde seyahat notları yer alır. Derginize alacağınız abonelikler ile gelir elde edebilirsiniz. Derginizde kullanacağınız görseller size ait olacağı için kimseye telif ödemek zorunda kalmazsınız.

Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Özellikle fotoğraf işi ile uğraşanların mutlaka Instagram kullanmaları gerekir. Instagram’da fotoğraflarınızı paylaşarak takipçi sayınızı arttırabilir ve sponsorlu çekimler ya da paylaşımlar yapabilirsiniz.

gezi fotoğrafçılığı yapmak

Haber Ajansları ile Çalışın

Gezi sırasında denk geldiğiniz bir olayı fotoğraflayabilirsiniz. Bu fotoğrafları haber ajanslarına belirli bir ücret karşılığında satabilirsiniz. Gezi sırasında başınıza gelen herhangi bir olaya karşılık makineniz hazır olsun. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz her şeyi fotoğraflayın.

Foto muhabiri olarak iş hayatına başlamak isterseniz, özellikle gündemi anlık takip etmelisiniz. Sürekli seyahat halinde olmaya hazır olmalı ve kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz. İnsanlar ile iletişiminizin iyi olması gerekir.

gezi fotoğrafçılığı yapmak

Mekân Fotoğrafçılığı Yapın

Bir yere gezmeye gitmeden önce, sosyal medyadan reklam kampanyası yapın. Sadece gideceğiniz bölgede yayınlanacak olan reklamınız ile mekân sahiplerini hedefleyin ve mekan fotoğrafçılığı yapabileceğinizi aktarın. Bu reklamları yapmadan önce Instagram hesabınızda güzel bir portfolyonuz olsun.