Girişimcilik Dünyasında Unicorn Olmak

31.03.2021 / Bilim / Teknoloji / Kültür / Sanat

Unicorn'u daha önce birçok çizgi filmde gördük. Tek boynuzlu sembolik at olan unicorn, girişim dünyasında önemli bir anlam taşıyor.

Girişimcilik Dünyasında Unicorn Olmak

Amerikalı ünlü yatırımcı Aileen Lee tarafından girişim dünyasına kazandırılan “Unicorn” tanımı 1 milyar doları aşan şirketler için kullanılıyor. Yani bir girişim şirketinin 1 milyar dolar ve üzeri değeri varsa o şirket unicorn oluyor.

girşimcilik dünyasında unicorn olmak

Amerika’da Silikon Vadisi’nde kurulan Apple, Microsoft ve Google gibi girişim şirketleri kuruldukları günden bu yana yatırımcılar sayesinde hızlı büyümeler yakaladılar. Aldıkları yatırımlar sonucunda da bugünün devleri haline geldiler.

80’ler ve 90’lar da kurulan bu dev şirketlerin yanı sıra 2000’li yıllardan bu yana girişimcilik ekosisteminde inanılmaz bir büyüme görüldü. 2010 yılından bu yana ise bu büyüme kat kat hızlandı ve milyar dolarlık girişimlerin sayısı hızla arttı.

getir unicorn oldu

Dünyada değeri her geçen gün artan unicorn girişimlereden bir tanesi de Uber olarak gösterilebilir. Hatta Londra’da açtığı ofis ile dünya pazarına adım atan Getir’de bir unicorn şirket haline gelmiş durumda.

unicorn şirket en çok nerede var

Unicorn Şirket En Çok Nerede Var

Sayısı özellikle 2010 yılından sonra hızla artan unicorn şirketler en fazla ABD’de bulunmaktadır. ABD’yi sırası ile Çin, İngiltere, Hindistan, İsrail, Almanya, Endonezya, Japonya, Fransa, Filipinler ve Avusturya takip etmektedir.