Gizlilik Politikası Nedir?

13.04.2022 / Bilim / Teknoloji

Gizlilik politikasının temeli Veri Koruması Hukuku'na ve kişisel verilerin korunması ile ilgili çeşitli kanunlara dayanır.

Gizlilik Politikası Nedir?

Gizlilik politikası metinlerinin temeli Veri Koruması Hukuku ile kullanıcıların kişisel verilerinin korunmasıyla alakalı birçok hukuki kanuna dayanmaktadır. Her internet sitesi veya uygulama kullanıcılarının bazı kişisel verilerine ihtiyaç duyabilir. Bu verilerin toplanması oldukça doğaldır zira bu veriler vasıtasıyla uygulamalar veya internet siteleri, kullanıcılara kişiselleştirilmiş performans ve özellikler sunabilirler.

İnternet siteniz veya uygulamanız olduğunda da, siz de kullanıcılardan istemli veya istemsiz olarak buna benzer bazı veriler toplarsınız. Örneğin sitenizde kullanıcı girişi bölümü yer alıyorsa, kullanıcıların çerez verisine erişiyorsunuz demektir. Ya da aynı şekilde sistem üzerine üyeler kayıt olabiliyorsa kullanıcıların birçok kişisel verisine erişiyorsunuz demektir.

Kullanıcıların sisteminizden gönül rahatlığıyla faydalanabilmesi için, bu verilerin ne amaçla toplandığı, ne şekilde korunduğu, hangi kaynaklarla paylaşılıp hangi kaynaklarla paylaşılamayacağı gibi hususları gizlililik politikası metinleriyle yasal sınırlar çerçevesinde sunmanız gerekir.

Kullanıcılarınızın sisteminizi kullanmaya başlamadan önce bu gizlilik politikasına erişmesi ve gizlilik sözleşmesinin şartlarını kabul etmesi gerekir. Eğer internet siteniz sadece yayın yapıyorsa, gizlilik politikanıza mutlaka sitenizin veya uygulamanızın her sayfasından erişebilecek ilgili bir link, veya bölüm eklenmelidir. Böylece kullanıcılar hangi gizlilik şartlarını sunduğunuzu ve bu şartların hangi koşullar altında geçerli olduğunu bilerek sisteminizi kullanabilirler.

gizlilik politikası nedir

Gizlilik Politikası Oluşturma

İnternet siteniz veya uygulamanız için gizlilik politikası oluşturmak son derece kolay bir işlemdir. Eğer mega büyüklükte bir internet siteniz veya uygulamanız yoksa, avukatlar aracılığıyla hazırlanan gizlilik politikaları yerine resmi ancak samimi bir dille yazılan gizlilik politikası metni oluşturabilir ve bu metni “Gizlilik Politikası” adı altında internet sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Gizlilik politikasını oluşturmadan önce bazı temel birimleri kavramanızda fayda olacaktır;

  • Gizlilik politikasının okunaklı ve kullanıcılar tarafından anlaşılabilir bir dille kaleme alınmasını sağlayın.
  • Gizlilik politikasını sıradan sözleşme, metinleriyle karıştırmayın. Büyük ve kocaman metin bloklarından oluşan bir sözleşme yerine insanların okuyabileceği bir politika hazırlayın. Siz olsanız bu politikayı ne şekilde okumak isterdiniz veya ne şekilde okumaktan sıkılırdınız?
  • Gizlilik Politikasını mutlaka sayfalarınız içerisinden ulaşılabilir hale getirin.

Gizlilik Politikasında Bulunması Gereken Hususlar

Kişisel verilerle ilgili birinci kural edindiğiniz bilgileri kimse ile paylaşmamanızdır. Ancak bunun en önemli istisnası resmi mercilerden gelen yazılı talepler doğrultusunda kullanıcıların bilgilerinin resmi merciler ile paylaşılacağıdır. Bu durum siz belirtmeseniz dahi geçerlidir.

Bunun haricinde toplanan kişisel verilerin ne amaçla kullanılacağını belirtmeniz gerekir. İşinizin özelliğine göre topladığınız kişisel verileri pazarlama amacıyla, ürün geliştirme amacıyla, profilleme ve istatistiki çalışmalar gibi amaçlarla kullanabilirsiniz. Ancak ne amaçla kullanırsanız kullanın, kişisel verileri kullanım amacınızı Gizlilik Politikası'nda açıkça belirtmeniz gerekir. Topladığınız kişisel verileri Gizlilik Politikası'nda belirtmediğiniz amaçlar dışında işleyemezsiniz.

gizlilik politikası nedir

Bunun haricinde opladığınız kişisel verileri ne kadar süre ile elinizde tutacağınızı, işleyip anonimleştirip anonimleştirmeyeceğinizi ve hangi tür bilgileri topladığınızı da Gizlilik Politikası'nda belirmeniz gerekir.

Son olarak topladığınız kişisel verileri kimlere kullandıracağınızı ve ne kadar süre ile elinizde tutup ardından sileceğinizi ve kullanıcıların sundukları kişisel verileri nasıl değiştirip silebileceklerini de Gizlilik Politikası'nda ayrıntılı olarak belirtmeniz gerekir.

Özetle, topladığınız kişisel veriler ile ilgili şekil, amaç, konu, süre gibi tüm unsurları Gizlilik Politikanızda belirtmeniz ve kişisel verileri bu doğrultuda işlemeniz gerekir.

Web sitenizde bulunması gereken diğer hukuki metinlerden olan Kullanım Koşulları ve Üyelik Sözleşmesi ile Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesi hakkında yazılarımızı okuyabilirsiniz.