Gökhan Semiz Kimdir?

25.04.2020 / Biyografi / Genel

12 Ocak 1969 tarihinde doğan Grup Vitamin’in solisti Gökhan Semiz, 17 Ocak 1998 tarihinde trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Gökhan Semiz Kimdir?

İstanbul’da doğan Gökhan Semiz, beş yaşlarında Barış Manço’nun 45’likleri ile karaoke yaparak müzik çalışmalarına başladı. Barış Manço, Cem Karaca ve Erkin Koray dinleyerek rock müziğine adım attı.

Lise çağlarında arkadaşları ile birlikte kurduğu "Blasphemous" adlı grup ile cover şarkılar yapmaya başladı. Lise hayatından sonra İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’na giderek müzik alanında ilerlemeye başladı.

Üniversite yıllarında müzik çalışmalarının yanı sıra çok sevdiği tiyatrocu arkadaşı Uğur Uludağ ile birlikte tiyatroya da adım attı. Komedi oyunları yazmaya başladı. Daha sonra yazdığı oyunlar Uğur'un yönetmenliğinde sahnelenmeye başlandı. Gördükleri ilgi sonrasında bir tiyatro grubu kurmaya karar verdiler ve "E.S.E.K (Espri Standartlari Enstitusu Kurumu)" adlı grubu kurdular. “Tükürük Kaçarım" (1990) ve "Bizi Bağlamaz" (1995) gibi oyunları yazıp oynadılar.

gökhan semiz kimdir

Ders sonralarında mizah yeteneğini de kullanarak şarkı sözleri yazmaya devam etti. Aldığı elektrogitarı ile yazdığı şarkıları bestelemeye başladı. "Vitamin", "Rap Beni Ramizem" ve "Dokundur" gibi ilk albümde yer alan şarkıları bu şekilde bestelemişti.

Arkadaşları ile birlikte çıkardıkları albümün satma ihtimalinin düşük olduğunu düşünseler de 1991 yılında piyasaya sürülen Bol Vitamin adlı albüm 1.5 milyon satmıştı. Ardından çıkardıkları albümler ile 90’lı yıllara damga vurdular.

Gökhan Semiz, 1992 yılında ilk solo albümü olan Mikrop’u çıkardı. Bu albüm büyük beğeni toplasa da 1997 yılında çıkardığı diğer solo albümü olan İnan ki Teksin, yılın en iyi albümleri arasına girmişti.

gökhan semiz kimdir

Grup Vitamin

1990 yılında üniversite arkadaşları ile birlikte kurduğu Grup Vitamin adlı grup ile Türkiye’ye yeni bir müzik akımı kazandırdılar. Yapılan müzikler çok beğenildi ve çıkardıkları albümler çok fazla sattı. 1994 yılında çıkardıkları Aşkın Gözyaşları albümü hem yılın en çok satan albümü olmuştur hem de Altın Kelebek Ödülleri'nde gruba "En İyi Grup" ödülünü getirmiştir.

1995 yılında çıkardıkları Zeytinyağlı Yaprak Sarması albümünde yer alan Takmayacaksın adlı parça, içecek reklamının müziği olarak seçilince gruba “En İyi Reklam Müziği” ödülünü kazandırmıştır. Pentagram ile "Endişe-i Muhabbet" adlı parçada düet yapan grup, 1996 yılında Deli Dolu (Best Of) adlı albümünü de yayınlamıştır. Bu albüm Gökhan Semiz’in ölmeden önceki son albümü olmuştur.

Ölümü

Bir gece müzik dinlemeye giden Gökhan Semiz, dönüş yolunda trafik kazası geçirmiştir. Kendisini arabadan dışarıya atan Gökhan Semiz, kafasını kaldırıma çarpınca ağır yaralanmış ve hastaneye yetiştirilirken yolda hayatını kaybetmiştir. Gökhan Semiz'in tarzını ve hünerlerini çok seven manevi babası Barış Manço da cenaze törenine katılmıştır.

Solo Albümleri

  • Mikrop (1992)
  • İnan ki Teksin (1997)

Grup Vitamin ile Çıkardığı

  • Bol Vitamin (1991)
  • Grup Vitamin (1991)
  • Yandık Desene (1992)
  • Üşüttük (1993)
  • Aşkın Gözyaşları (1994)
  • Zeytinyağlı Yaprak Dolması (1995)
  • Deli Dolu (Best of) (1996)
  • İyi Günler Türkiye (1998) - (öldükten sonra çıktı ama albüm çalışmalarında vardı.)


Kabafii Reklam Alanı