Golf Hakkında Bilmeniz Gerekenler

31.01.2021 / Spor / Genel

Açık havada ve doğal bir çevrede, her yaşta oynanabilen golf; teknik yoğunlaşma, pratik düşünce ve görgünün bir bileşimidir.

Golf Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diğer birçok sporun aksine golf oyunu, herhangi bir hakemin veya yetkilinin gözetiminde olmadan oynanır ve karşılıklı güven esasına dayanır. Tüm oyuncular sahada disiplinli ve sportmence davranmalı ve diğer oyuncuların haklarına saygılı olmalıdır. Bu özelliği ile golf’ ün, bütün sporlar arasında farklı bir yeri vardır.

golf nasıl oynanır

Golf Nasıl Oynanır

Golf iki, üç ya da dört kişilik gruplar oluşturularak oynanan bir oyundur. 9 delikli olan akademi sahasında yeni başlayanlar ve orta dereceli oyuncular uzun ve kısa vuruş çalışmalarıyla deneyim kazanırken esas oyun alanı 18 delikli olan “şampiyona saha”sıdır. Şampiyona sahası 3 par'lık (vuruş'luk) 4 delik, 4 par'lık 10 delik ve kalan 5 par'lık 4 delikle beraber standart par 72 oranıyla tamamlanır. Her deliğin "Teeing" denen bir başlangıç noktası ile "Fairway" adı verilen ve delik boyunca uzayan genişçe biçilmiş bir çim alanı vardır. Fairway "Green" denilen hedef alanında sona erer. Golf oyunu 18 delikte oynanır. Her delikte başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar yapılan vuruş sayılarının toplamından sahanın standart par (vuruş) sayısı düşülür. Aradaki fark oyuncunun "Handicap" sayısını verir.

Golf oyununda amaç, her deliği vuruş sayısında veya altında tamamlanmaktadır. Ancak bu yalnızca profesyonel golf oyunları için geçerlidir. Amatör golfçüler arasında sahanın standart parına ilaveten erkeklerde vuruş sayısı 28 veya altı bayanlarda ise 36 vuruş sayısı veya altını tamamlayabilenlere "Handicap" sertifikası verilebilmektedir.

golf terimleri

Golf Terimleri

Bunker: Özel olarak hazırlanmış, içerisindeki toprak ve çim örtüsü alınarak kum ya da benzeri malzeme ile doldurulmuş bir engel çukurudur.

Caddie: Oyuncunun, oyun süresi club'larını taşıyan ve bunlarla ilgilenen, oyuncuya oyun sırasında kurallar çerçevesinde yardımcı olan kişidir.

Club: Golf oyununda Green dışındaki topa vurmak için kullanılan golf sopalarıdır. Green içinde putter adı verilen golf sopası kullanılır.

Drive: Tee üzerinde yapılan başlama vuruşudur.

Driving Range: Club'ların düzgün kullanabilme antrenmanlarının yapıldığı eğitim ve golf’çülerin pratik alanıdır.

Golf Tee: Başlangıç yerinden (Teeing) topa vuruş yapabilmek için topu yerden yüksekte tutmaya yarayan 3-5 cm' lik plastik ya da tahta çubuklardır.

Green: Her bir Fairway'in sonunda, içinde topun gireceği bir deliğin bulunduğu özel çimle kaplı adacıklardır.

golf hakkında bilmeniz gerekenler

Fariway: Oyunun üzerinde oynandığı teeing ile green arasında uzanan çimle kaplı adacıklardır.

Putting Green: Green içindeki topu deliğe sokma antrenmanı için yapılmış özel bir uygulama alanıdır.

Swing: Club ile topa vurmak için yapılan dairesel bir harekettir. Üç aşamadan ibarettir; Backswing-Downswing ve Follow Through.

golf kuralları

Golf Kuralları

 • Topunuzun üzerine mutlaka tanıtıcı bir işaret koyunuz. Topun size ait olduğunu teşhis edemezseniz, top “kayıp top” sayılır. Oyun içinde topunuz oynanamaz şekilde hasar görür ise, onu cezasız olarak, çukurun oynanması esnasında veya iki çukur arasında değiştirebilirsiniz.
 • Sopa sayınızın 14’ten fazla olmamasına dikkat ediniz. Aykırı koşullarda oynanan her çukur için iki vuruş. Bir tur içinde verilecek en fazla ceza: Dört vuruş aykırı koşullarda oynanan çukurlar kaybedilmiş sayılır.
 • Oyun esnasında, mesafe ölçmeye yarayan yardımcı malzemeler kullanmayınız.
 • Ortağınız dışında kimseye tavsiyede bulunmayın, ortağınız ve caddie’niz dışında kimseye danışmayınız.
 • Bir çukurun oynanması esnasında swing talimi yapabilir, ancak vuruş talimi yapamazsınız. Ancak iki çukur arasında iken, son oynanan green üzerinde veya yakınında, bir sonraki başlama yerinde, engel içinden olmamak koşuluyla pata ve chip talimleri yapabilirsiniz.
 • Oyunu gereksiz olarak geciktirmeyiniz. Ø Golf tesisinin giyim kuşam ile ilgili yerel kurallarına saygılı olunuz.
 • Golf ayakkabılarının altındaki çiviler (spikes) ile ilgili bir kısıtlama olup olmadığını öğreniniz ve talimatlara uyunuz.
 • Başlama yerine gitmeden önce, kulüp prosu veya starter ile konuşunuz ve yapmanız gerekenleri öğreniniz.
 • Tüm kulüp personeline karşı saygılı davranınız.
 • Heyecanınızı kontrol altında tutunuz ve hiçbir zaman kızgınlıkla sopaları fırlatmayınız veya sahaya zarar vermeyiniz.
 • Sahaya tükürmemeye ve çöp atmamaya özen gösteriniz.

golf güvenlik

Güvenlik

 • Deneme swinginizi veya topa vuruşunuzu yapmadan önce hiç kimsenin, sopanızın, topun veya başka bir nesnenin çarpacağı kadar yakınınızda bulunmamasına dikkat ediniz.
 • Önünüzdeki grup oyuncuları menzil dışına çıkıncaya kadar vuruş yapmayınız.
 • Yakınınızdaki diğer oyuncular için tehlikeli bir vuruş yapacağınız zaman onları mutlaka uyarınız.
 • Topunuzun birine çarpma ihtimali durumunda yüksek sesle “Dikkat!” diye bağırınız.
 • Yıldırım çarpma tehlikesine karşı önceden tedbir alınız ve sığınak bulunuz. Golf kuralları, en ufak yıldırım tehlikesi bile oyunu bırakarak korunacak bir yer aramanıza izin verir.