Google Fitbit'i Satın Aldı

15.01.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Google ile Fitbit, Kasım 2019’da anlaşmasına rağmen 2021 Ocak ayında satış tamamlandı ve anlaşma resmen tamamlanmış oldu.

Google Fitbit'i Satın Aldı

Google Kasım 2019’da bir açıklama yapmıştı. Açıklamasında giyilebilir teknoloji sektörünün en büyük markalarından Fitbit’i 2,1 milyar dolara satın almak için anlaşma yapıldığı söylenmişti. Bu açıklamanın ardından 14 Ocak 2021 yılında satın almanın tamamlandığına dair bir açıklama daha geldi.

google fitbit i satın aldı

Dünya genelince milyonlarca kişinin sağlık verilerini bünyesinde bulunduran Fitbit markasının Google tarafından satın alınması beraberinde birçok soru işareti de doğurdu. Fakat Avrupa Birliği’nin araya girmesi ile kullanıcılar biraz daha rahatlamış oldu. Avrupa Birliği, satın almanın tamamlanması için Google’a reklam hedefleme için Avrupa’daki Fitbit kullanıcılarının GPS ve sağlık verilerini kullanmamasını şart koştu.

Google’ın Cihazlar ve Hizmetler bölümünün Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh’a göre söz konusu satın alma Fitbit’in sahip olduğu verileri değil cihazları kapsıyor. Osterloh’un açıklamalarına göre satın alma, üçüncü taraf fitness takip araçlarının Android ile nasıl çalıştığı ya da Fitbit’in Google dışı hizmetlerle uyumunu etkilemeyecek.

Fitbit CEO'su James Park ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada satın alımın tamamlanmasından memnuniyetini dile getirirken; Fitbit ürün ve hizmetlerinin hem Android hem de iOS ile çalışmaya devam edeceğini, güçlü veri gizliliği ve güvenlik özellikleri sunmaya devam edeceklerini, verilerin kontrolünü kullanıcılarda bırakacaklarını ve hangi veriyi ne için topladıkları konusunda şeffaf olacaklarını belirtti.