Google Haritaları Kullanan Akıllı Baston

9.09.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Son zamanlarda akıllı ürün tasarlamak için pek çok atılım yapıldı ama hiçbirisi görme engelli Türk mühendisin icadı kadar faydalı olmamıştı.

Google Haritaları Kullanan Akıllı Baston

Çoğu devrim niteliğindeki akıllı teknoloji ürünleri, hayatı biraz daha kolaylaştırıyor ve eğlenceli hale getiriyor ancak birçoğu WeWalk akıllı bastonu kadar büyük bir farkındalık oluşturmuyor.

dünyanın ilk akıllı bastonu wewalk beyaz baston

Akıllı teknoloji kullanımı yoluyla görme engelli kişilere yardımcı olmak amacıyla tasarlanan WeWalk beyaz bastonu, dahili hoparlörler, Google haritalar, Ses Asistanı ve Bluetooth sistemine sahip olmasının dışında, kullanıcılarının gezinirken rast geldiği göğüs seviyesinin üstündeki engelleri özel sensörleri aracılığıyla titreşimlerle uyarıyor.

görme engelli türk mühendis kürşat ceylan akıllı baston icat etti

WeWALK'in ardındaki üretici olan ve kâr amacı gütmeyen Young Guru Academy'nin (YGA) kurucu ortaklarından olan Kürşat Ceylan, bu ürüne ihtiyaç duyan ve ilk kullanan birey. Görme engelli Türk mühendis Ceylan, bu kadar anlamlı bir teknolojik cihaz geliştirmek için kendi deneyimlerini kullanmaya karar verdiğinde, geldiği noktanın vurucu olacağını bildiğini söylüyor ve ekliyor:

Bugünlerde uçan arabalardan bahsediyoruz ancak benim gibi görme engelli insanlar yalnızca düz bir çubuk kullanıyor. Metro istasyonlarında hangi tarafın çıkış olduğunu bilmiyorum ya da hangi otobüsün durağa yaklaştığını anlayamıyorum. Yolda yürürken hangi mağazaların yanından geçiyor olduğum gibi pek çok enformasyon WeWalk ile sağlanabilir. Biz bu akıllı bastonla, görme engelli bireylerin sosyal hayata tam katılımı konusunda destek olmak istiyoruz.

Bu çığır açan akıllı bastonu ve güncel fiyatlarını WeWALK web sitesinden inceleyebilir ve ürünü doğrudan satın alabilirsiniz.