Google Plus Kapanıyor

9.10.2018 / Bilim / Teknoloji

Teknoloji devi Google’ın da sahibi olan Alphabet, yeterli kullanıcı sayısına ulaşılamadığı gerekçesi ile Google+’ı kapatma kararı aldı.

Google Plus Kapanıyor

500 bin kullanıcıya ait verilerin 3. taraf geliştiricilere karşı korumasız kaldığı iddialarının hemen ardından bir açıklama yayınlayan AlphabetGoogle+'ın kapatılacağını açıkladı. Fakat açıklamaya göre kapatılma nedeni güvenlik açığı değil yeterli kullanıcı kitlesine ulaşılamamış olması.

Çok fazla kullanılmayan sosyal medya sitesi Google+ ile ilgili kapatma kararı alan şirket, 2011 yılında daha fazla kişiye ulaşarak reklam veren firmalara daha kaliteli hizmet sunmak istiyordu.

Google Plus

Alphabet, reklam veren şirketlerin sosyal medya sitelerine verdiği önemi biliyordu ve bu adımı atmak istemişti. Fakat Google+ beklentileri karşılayamadı ve yetersiz kullanıcı sebebi ile kapatılması kararı alındı.

Uzun zamandır gündemden düşmeyen ve kulaktan kulağa yayın Google+’ın kapatılma dedikodularına Google’ın da sahibi olan Alphabet son noktayı koydu. Şirket her ne kadar yetersiz kullanıcı sayısı dese de yaklaşık 500 bin kullanıcının verilerinin 3. taraf firmalara geçmiş olduğundan dolayı kapatılmış olabileceği de düşünülüyor.

Alphabet’in Google+’ı kapatacağını duyurduğu açıklamanın hemen ardından şirketin hisseleri %1 düşüş gösterdi.

Yapılan açıklamaya göre Google+ sadece bireysel kullanıcılar için kapatılacak. Yani şirketler Google+ kullanmaya devam edecek.