Google Rekor Ceza Yedi

7.8.2018 / Bilim / Teknoloji

Google tarihin en büyük cezasını alarak rekora imza attı. Teknoloji devi Google, Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından 4,3 milyar avro para cezasına çarptırıldı.

Google Rekor Ceza Yedi

AB Komisyonu, Google'ın akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 4,3 milyar avroluk rekor seviyede para cezası kararı alındığını açıkladı. Yapılan açıklamada, Google'ın 90 gün içerisinde çalışma biçimini değiştirmesi gerektiği kaydedildi.

Neler Oldu

2016 yılında Ab tarafından Google’a yapılan suçlamada, sahibi olduğu Android işletim sistemini kullanarak piyasayı kötüye kullandığı gerekçesi ile dava açılmıştı. Suçlama, Google'ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.

Bu suçlamalardan sonra yapılan incelemeler sonucunda Google’ın Android işletim sistemli cihazlar için üretici firmalar ile bazı sözleşmeler yaptığı ortaya çıktı. Bu sözleşmelerde Google Play ve Google Chrome gibi uygulamaları önceden yüklettiği ve bunun karşılığında firmalara ücret ödediği ortaya çıktı.

Dünyanın en fazla kullanılan akıllı telefon işletim sistemi olan AndroidGoogle'ın pek çok uygulaması için önemli bir gelir kaynağı durumunda.