Google, Youtube'dan Ne Kadar Kazanıyor

4.2.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Alphabet'in CEO'su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklamalara göre YouTube, 2019 yılında 15 milyar dolar reklam geliri elde etti.

Google, Youtube'dan Ne Kadar Kazanıyor

Google'ın ve çatı şirketi Alphabet, 2019 yılında sadece YouTube üzerinden 15 milyon dolarlık reklam geliri elde ettiğini açıkladı. Aynı açıklamada YouTube'un ücretli hizmetlerinin bu 15 milyar doların içinde bulunmadığı belirtildi.

google youtube geliri

Google, bugün pek çok alanda hizmet veriyor. Google Haritalar gibi servislerinde hem ücretsiz hem de ücretli hizmetler veren şirket, YouTube’da reklam gelirleri haricinde Youtube Premium gibi ekstra ücretli servisler de barındırıyor.

Google’ın tüm gelirleri hesaplandığında YouTube, şirketin gelirlerinin %10’luk kısmını oluşturuyor. Google, 2006 yılında 1.6 milyar dolar karşılığında satın aldığı YouTube’dan parasını fazlasıyla çıkarmış durumda.

Google, bu yıl ilk defa YouTube’dan ne kadar kazandığını açıkladı. 1.6 milyar dolar ödediği Youtube için sadece geçen yıl 15 milyar dolar kazanan Google’ın YouTube’dan çok kâra geçtiği anlaşılıyor.

2019 yılı içerisinde elde edilen 15 milyar dolarlık reklam gelirinin sadece 5 milyar dolarlık kısmı ise 2019 yılının son üç ayında gerçekleşti. Şunu belirtmek gerekiyor ki, YouTube sadece reklamlardan 15 milyar dolar elde etti. Yani Youtube Premium gibi diğer ücretli hizmetlerden henüz ne kadar kâr edildiği bilinmiyor.

google youtube gelirleri 2019

Google'ın ve çatı şirketi Alphabet'in CEO'su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklamalara göre YouTube Music ve YouTube Premium gibi ücretli seçeneklerin toplam 20 milyon abonesi bulunuyor. Ayrıca YouTube'un ücretli TV hizmeti de 2 milyondan fazla aboneye sahip. Şirket, bu ücretli hizmetlerden elde ettiği geliri, Pixel telefonlar ve Google Home gibi ürünlerin gelirlerinin eklendiği Diğer kategorisine almış durumda.

Google, yatırımcıları aydınlatmak adına YouTube'un bir önceki yılki gelirini de açıkladı. Buna göre 2018 yılında kazancı 11.2 milyar dolar olan YouTube, 2019 yılında gelirini, yüzde 36.5 artırmış durumda.