Google'dan Fotoğraflar Nasıl Kaldırılır

14.05.2018 / Bilim / Teknoloji

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, birçok siteden sizin adınıza paylaşılmış olan fotoğrafları indexler veritabanına kaydeder.

Google'dan Fotoğraflar Nasıl Kaldırılır

Google görsel aramalarında da kendi fotoğraflarınızı görebilirsiniz. İnstagram, Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız fotoğraflar bile Google görsel aramalarında yer alabilmektedir.

Kişisel fotoğraflarınızı herhangi bir yerde paylaştığınız zaman Google hemen indexler. Fotoğrafınız artık Google görsellerde yer alır. Fotoğrafınızın burada yer almasını istemiyorsanız hemen paylaştığınız yerden silersiniz. Fakat Google bu görseli kaldırmaz ve yayınlamaya devam eder.

Fotoğraflarınızı paylaşacağınız sitelerde genelde Gizlilik Ayarı mevcuttur. Bu ayardan Google’ın görsellerinizi indexlemesini kaldırabilirsiniz. Bu ayarı yapmadıysanız görselleriniz Google’da çıkmaya başlar.

Örneğin; kendi adımı Google görsellerde arattım. Karşıma çıkan fotoğraflardan bir tanesi Linkedin profil fotoğrafımdı. Linkedin profil fotoğrafımı sildiğim zaman Google hemen kaldırmaz. Aradan bir ay gibi bir süreç geçtikten sonra bu fotoğraf artık Google görsellerde de yer almayacaktır.

Özellikle İnstagram tarafından sıkça yaşadığımız bir sorun var. Siz İnstagram hesabınıza fotoğraf yüklediğiniz zaman bu fotoğraflar instarix gibi farklı sitelerde de yer alabiliyor. Bu durumda kendi hesabınızdan silseniz de fotoğraflar Google’dan kalkmıyor.

Bu gibi durumlarda bu sitelere mail atarak fotoğrafların kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Bazı durumlarda işe yarayabiliyor. Fakat her site bu konuda çok da duyarlı değil. Peki bu gibi durumda ne yapacağız? İnstagram’da paylaşılan fotoğrafları Google’dan nasıl kaldırabilirim diyorsanız makaleyi okumaya devam edin.

Google tarafından konu ile ilgili aşağıdaki açıklama yapıldı:

Avrupa Birliği Adalet Divanı kısa bir süre önce verdiği bir kararda, bazı kullanıcıların kendi adlarını içeren sorgulara ait sonuçları, bu sonuçların yetersiz, alakasız veya artık alakalı olmayan ya da aramaların işlenme amacını aştığı durumlarda arama motorlarından kaldırmalarını isteyebileceklerine karar verdi.

Bu kararın uygulanmasında, her bir isteği tek tek değerlendirip bireyin gizlilik hakları ile kamuoyunun bilgi edinme ve dağıtma hakkını dengelemeye çalışacağız. İsteğinizi değerlendirirken sonuçların sizin hakkınızda güncelliğini yitirmiş bilgiler içerip içermediğine bakacağız. Aynı zamanda, bu bilgilerin, örneğin mali dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, adli suç kayıtları veya hükümet görevlilerinin etik davranışlarıyla ilgili olup olmadığına da bakacağız.

Bir kaldırma isteğiniz varsa lütfen aşağıdaki formu doldurun. Bu formun, söz konusu karara uyum için yapılan ilk çalışma olduğunu lütfen unutmayın. Nasıl bir yaklaşım sergileyeceğimiz daha da netleştiğinde, önümüzdeki aylarda veri koruma yetkili makamları ve diğerleri ile daha yakın çalışma içine girmeyi umuyoruz.

Şimdi burada adı geçen formdan bahsedelim. Bu form aracılığı ile Google’a fotoğrafları kaldırma talebinde bulunuyorsunuz. Google’da büyük ihtimalle kaldırıyor.

Google fotoğraf kaldırma formu için tıklayınız

Fotoğrafınızın silinmesini istiyorsanız formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Formu doldurduğunuz zaman fotoğrafınız Google’dan birkaç hafta içerisinde kalıcı olarak kaldırılabilir.

Google Kaldırma politikalarına göre kişisel bilgilerinizle alakalı durumlarda aramalar kaldırılabilir.

  • TC kimlik numarası gibi ulusal kimlik numaraları
  • Banka hesap numaraları
  • Kredi kartı numaraları
  • İmzaların resimleri