Greg Olijnyk'in Karton Robotları

16.06.2020 / Kültür / Sanat / Eğlence

Greg Olijnyk, bilim kurgu ve mekanik sevgisinden esinlenerek bir stop-motion animasyonundan çıkmış gibi görünen karton robotlar üretiyor.

Greg Olijnyk'in Karton Robotları

Melbourne'deki grafik tasarım stüdyosunun başında gün boyunca çalışan ve boş zamanlarında karton robotlarını bir sevgi emeği olarak hazırlayan yetenekli sanatçı, karakterlerini önceden planlamıyor; onun yerine sezgilerini kullanıyor ve seçtiği materyalin sınırları dâhilinde çalışıyor.

Greg Olijnyk karton robotlar 1 vespa

Kartonlardan elde ettiği geometrik şekillerle muhteşem droid denekler oluşturan Greg Olijnyk, her karton bileşeni titizlikle kesmek ve birleştirmek için neşter, çelik cetvel, cımbız, daire kesici, delik delme ve tutkal için küçük bir sıkma şişesi gibi bir dizi araç kullanıyor. Bükülebilir uzuvlar ve entegre LED aydınlatma özelliğine sahip daha ayrıntılı parçalarının tamamlanması ise birkaç ay sürebiliyor.

Karton heykellerinin inanılmaz derecede ayrıntılı göründüğünü ancak hepsinin birbirine yapıştırılmış birçok karton parçasının oluşturduğu tek bir basit bir karton olduğunu ifade eden sanatçı şunları söylüyor:

Gittikçe işleri halletmek daha hızlı oluyor. Bu işin temelinde, kendimi bildim bileli okuduğum bilim-kurgu romanları, yine bilim-kurgu üzerine hazırlanmış çizimli kitaplar ve çocukken inşa ettiğim onlarca plastik Airfix modelleri yatıyor. Ve pek tabi ki, ilginç mekanik cihazların, antik bilimsel enstrümanların ve bina yapılarına hayranlığımdan dolayı saatlerce onları izliyor oluşum.

Greg Olijnyk’in bu muhteşem karton robotlarından daha fazlasını ve sürekli büyüyen portföyünü görmek için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Greg Olijnyk karton robotlar 2 saatli robot

Greg Olijnyk karton robotlar 3 kaptan

Greg Olijnyk karton robotlar 4

Greg Olijnyk karton robotlar 5 kamelya

Greg Olijnyk karton robotlar 6 çarpışan araba

Greg Olijnyk karton robotlar 6 tekerlekli robot

Greg Olijnyk karton robotlar 7 robot kafası