Gün Gün Bedelli Askerlik

28.10.2019 / Genel

Askerlikle ilgili temel eğitimlerin verilmesi gerektiği kanısıyla 21 günlük sürecin tamamlandığı bedelli askerlikte gün gün ne oluyor?

Gün Gün Bedelli Askerlik

2018 yılında alınan kararla 15 bin Türk Lirası ödeme karşılığında bedelli askerlik yapma şansı tanınan vatandaşların kafasına takılan en büyük soru; “neden kısa bir süre de olsa gitmek zorunda olalım ki?” oldu. Bunun için haklı sebepler de vardı:

  • 21 günlük eğitimde bireye ne katılabilir?
  • 21 günlük süreç içerisinde neden kariyer basamaklarını tırnaklarımızla kazıyarak çıktığımız işimizden gücümüzden bir anda kopalım!?
  • 21 günlük süreç içerisinde askeriyenin bize sağlayacağı hizmetler (kamuflaj, yemek, su, elektrik), verilen ücretin bir kısmını egale ediyorken böyle bir şeye ne gerek var?

Pek tabi devlet sizden önce bu soruları kendine sordu ve kendince daha avantajlı olanı seçerek, er olma zorunluluğu bulunan vatandaşları bu külfetin altına soktu. Peki ama, değdi mi?

Son zamanlarda internette en çok aratılan şeyler arasında “bedelli askerlik” var. Bedelli askerlikte neler oluyor, hangi ortamlarda kalacağız, neler yiyeceğiz, neler giyeceğiz vs gibi. Ben de bu tarz bilgileri aratıp hazırlıklı olmaya çalışan birisiydim. 31. Bedelli olarak Manisa Komando Birliği’ne sevk edilmeden önce de bu bilgiler ışığında beklentiye girdim/girmedim.

Fakat fark ettim ki, askerden döndükten sonra akılda kalan bilgilerle ortaya koyulan yazılar ya da videolar, gerçekte olanı eksik sunmuş ya da mübalağaya maruz bırakmış. Pek tabi, her dönemin, her bölgenin, aynı bölgede olsa da farklı isimdeki her kışlanın, aynı kışlada olsa dahi farklı isimdeki her bölüğün, her denk gelinen komutanın ve her erin etki ettiği bu kısa dönemli zorunlu sürecin net bir şöyle oluru yok.

Ama gün gün ve saat saat tutulan bir günlüğün, ezberlenmiş ve eksik bırakılmış yazılara göre çok daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

gün gün bedelli askerlik

Nizamiyeye girdiğim andan itibaren, saati saatine not aldığım günlüğümü derlediğim bu yazı dizisinde, benim ve çevremdeki erlerin adım adım neler yaptığını görebileceksiniz. Yatağından yemekhanesine, eğitiminden revirine kadar pek çok konuda verdiğim ayrıntı ile bazı konularda ipuçları yakalayıp askerliğinizi kolay hale getirebileceksiniz.

Amiyane tabirle “şeytanın ayrıntıda gizli olduğu” düşüncesiyle her bir nüansı ayrı ayrı işlenmiş yazımın sizlere faydalı olmasını dilerim.

2 gün yol iznim dolayısıyla toplamda 19 gün içinde bulunduğum askerliğin işte ilk günü;

1.Gün>>