Gündem #METAVERSE

21.01.2022 / Deneme / Bilim / Teknoloji

Yaklaşık bir aydır üzerine yoğunlaştığım bir konu. Nedeni popülaritesi değil. Belki de yeni bir çağ başlıyor ve geleceğimiz şekilleniyor.

Gündem #METAVERSE

Hiçbirimizin bunu kaçırmaması lazım. Somut anlamda değil; ille gidin ilgilenin, vakit geçirin, yatırım yapın demiyorum… Ama mutlaka BİLİN! Bilmekten kimseye zarar gelmez, aksine çok faydasını görürsünüz.

Derin bir mevzu. 1982 yılında yapılan ve daha sonra 2010 yılında devamı çekilen Tron filminde düşünülen sanal evren, 1992 yılında ilk defa Neal Stephenson’ın yayınladığı Snow Crash romanında “metaverse” şeklinde isimlendiriliyor. O zamanlar Vizontele hesabı herkes işin mizahi yönünde, “Zeki Müren de bizi görecek mi?” ayakları yapıyor tabi.

Her buluşun ve yeniliğin gördüğü muamele bu değil midir zaten? “Emin” lakabıyla döneminde meşhur olmuş Muhammed peygamber bile, getirdiği yeni inanç sistemi ile alaya alınmadı mı? Yenilik, toplumların açık olduğu bir şey değildir. Birey, özünde keşiften hoşlanır ama topluluğun bir kültürü ve geleneği vardır. Bu kültür ve gelenekle oluşturulan çizginin ötesine geçmek, haşa kimsenin haddi değildir.

Dolayısıyla baktığınız zaman bizim korkumuz aslında yeniliğe karşı değildir. Korkumuz, içimize aşılanmış bir toplumdan dışlanma korkusudur fakat değişim kaçınılmazdır. Bir gün gelecek, o değişim de gelenekleşecek ve onu kabul edenler bu sefer de ondan sonra gelenleri kabul etmekte zorlanacaktır. (Bkz. Meta Gelecekten Korkmalı Mıyız?)

Fakat yeni jenerasyonun avantajlı olduğu bir konu var. Teknoloji kaçınamayacağımız kadar hızlı bir şekilde bizi kuşatıyor. Ondan tamamen kaçmanız ve kaçınmanız mümkün değil. Dolayısıyla ne kadar kültürel tabuları olan bir toplum da olsak, kendimize adapte ettiğimiz gelişimleri gelecek nesilden de sakındıramıyoruz. İyi ki de bu durum böyle!

Hal böyle olunca, içine çekildiğimiz bu yeni gerçekliği (sanal dahi olsa) daha yakından tanımaktan başka şansımız kalmıyor. Bilelim ki, kendimiz ve çevremiz adına ne kadar faydalı olabileceğini tespit edelim. Şimdiden içine girelim ki, dezavantaj oluşturabilecek hususlarda bir adım önde olalım, tedbirimizi alalım. Bizden sonra geleceklere de öğretelim ki, onlar bizden aldıklarını daha yukarılara taşıyarak kendilerine sağlıklı bir çevre ve kültür oluşturabilsinler.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı, yaklaşık bir aydır üzerine yoğunlaşıyor, siteden siteye dolaşıyor, videodan videoya sarıyor ve sizler için #metaverse konusunu derliyorum. Umarım faydalanır, çevrenizin faydalanmasını sağlar ve “yeni bir bakış açısı” elde edersiniz.Kabafii Reklam Alanı