Güneş Sistemindeki En Yüksek Dağ

18.09.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Güneş sisteminde bilinen en yüksek dağ, Mars’ta bulunan ve 26 bin 400 metre yüksekliğe sahip olan Olympos Mons dağıdır.

Güneş Sistemindeki En Yüksek Dağ

Mars’ta bulunan Olympos dağı ise 26 bin 400 metre yüksekliğe yani dünyamızın 8850 metre ile en yüksek dağı olan Everest’ten 3 kat daha büyüktür. Olympos dağının tam tepesi, Mars’ın ince atmosferinin dışına taşmıştır.

güneş sistemindeki en yüksek dağ olympos dağı

Olympos, Mars gezegeninde yaklaşık olarak 18,4°N 134°W / 18, -134. koordinatlarından yer alır. Ekvator çizgisinin kuzeyinde Tharsis Montes bölgesinde yer alan Olympos dağının kraterinin çapı 85 km genişliğindedir. Taban çapı ise 624 km genişliğe sahiptir.

Olympos dağı, dik yamaçlar yerine eğimi 1 ile 3 derece arasında değişen yamaçlara sahiptir. Zirvesindeki eğim ise yok denecek kadar azdır. Bilinen dağlardan farklı yapıya sahip olan Olympos, aynı zamanda patlamaya hazır volkanik bir dağdır.

güneş sisteminde yer alan en yüksek dağ olympos mons dağı

Olympos dağını ilk kez 19. yüzyılda İtalyan gök bilimci Giovanni Schiaparelli keşfetti. Giovanni Schiaparelli, 22 santimlik teleskopu ile Olympos dağını gözlemledi.

everstin üç katı büyüklüğünde olympos mons dağı

Olympos dağının yüksekliği, Mars’ta deniz olmadığı için Mars’ın yüzeydeki kraterlerine göre hesaplanmıştır. Olympos dağının çevresinde, kendisine oranla küçük dağlarda mevcuttur. Bu dağlar volkanik patlamaya hazır dağlardır.