Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

24.1.2020 / Moda / Magazin / Genel

Güzel bir cilde sahip olmak için çok fazla ürün kullanmak yerine doğru ürünü doğru şekilde kullanmanız yeterli olacaktır.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Elinizin altında her çeşit bolca cilt bakım ürününün olması sizi sağlıklı bir cilde kavuşturmayacaktır. Sizin için en ideal olan doğru cilt bakım ürünlerini doğru zamanda kullanarak en sağlıklı ve doğal görünen cilde sahip olabilirsiniz.

günlük cilt bakımı

Düzenli olarak bakım yapılmayan ciltlerde aşağıdaki orunlar ortaya çıkmaya başlar.

  • Kuruma
  • Kırışıklık
  • Hassasiyet
  • Lekelenme
  • Sivilcelenme

Cilt bakımı yapmanın en temel yolu cildin temizlenmesinden geçer. Olabildiğince doğal ürünleri tercih etmeniz cildinize daha çok yarar sağlamaktadır. Cildinize en uygun doğal temizleme ürününü kullanmalısınız. Ardından da ufak dokunuşlar ile yapacağınız masaj, cildin yatışmasını ve kaybolan yağ dengesinin kurulmasını sağlar.

Cildinizi hem sabah hem de akşam temizlemelisiniz. Eğer temizleme işlemini eksik yaparsanız bir süre sonra cildinizde donuklaştığını hatta hassaslaştığını bile görebilirsiniz. Temizlik sürenizin uzaması halinde cildinizin dış etkenlere karşı dayanıksız olabileceğini de unutmayın.

Her cilt temizliğinden sonra tonik uygulamanız, cildinizdeki gözenekleri sıkıştıracaktır. Cildinizi size uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra arda kalan son atıkları da tonik atmaktadır. Yani hem cildinize bakım yapar hem de yarım kalan temizliği tamamlamış olur.

doğal cilt bakımı

Piyasa da çok fazla tonik çeşidi bulunmaktadır. Alacağınız tonik içerisinde kimyasal içeriğin olmamasına ve alkol benzeri içeriklerin de eklenmemiş olmasına dikkat edin. Mümkün olduğunca doğal olan tonikleri kullanmaya çalışın.

En güzel ve en doğal tonik gülsuyudur. Doğal gülsuyu cildinizi matlaştırır, nemlendirir ve rahatlatır. Gülsuyu ile cildi tonikleme işlemi yağlı ciltlerde siyah nokta oluşumunu önler ve düzenli kullanımda ise ciltteki serum oranını dengeler.

Cildi temizleyip tonikledikten sonra nemlendirme işlemi yapabilirsiniz. Cilt bakımı için en önemli husus nemlendirmektir. Cildinizi nemlendirerek besleyebilir ve kırışıklığın azaltılmasını sağlarsınız.

Tüm cilt tipleri nemlendirilmeli ama kuru ciltler sürekli nemlendirilmeli. Cildinizi doğal yollarla nemlendirmek için doğal yağları tercih edebilirsiniz. Kuru ciltler için; buğday yağı, anemon çiçeği yağı, çörek otu yağı ve badem yağı ihtiyaç duyulan nemi sağlar.

en güzel cilt bakım teknikleri

Eğer cildiniz zaten yağlı ise sakın yağlama işlemi yapmayın. Gereğinden fazla yağ, cildin sivilcelenmesini sağlar. Cildiniz sağlı ise hem su bazlı olan hem de yağ bakımından doğal olan aloe vera jeli kullanılabilir.

Hava kirliliği, olumsuz çevresel etkenler ya da cildin yeterince temizlenmemesi ise ciltte siyah noktaları oluşturur. Cilt gözenekleriniz siyah noktalar ile dolduysa gözeneklerin açılması için buhar kullanabilirsiniz.

cilt bakımı nasıl yapılır

Cildinizin sağlığı ve diriliği için belli aralıklarla ve düzenli olarak peeling yaptırmanızda fayda var. Yapılan peeling işlemi ile cildiniz ölü hücrelerden temizlenir ve tazelenir.