Hamur Açmanın Püf Noktaları

17.02.2022 / Yiyecek / İçecek / Genel

Her ne kadar zararlı olsa da hamur işi ile beslenmeyi seven insanlarız. Çayın yanında sıcacık hamur işlerini hangimiz sevmiyoruz ki?

Hamur Açmanın Püf Noktaları

Millet olarak her an her yerde hamur işi yapar ve yeriz. Özellikle akşam çayımızı yudumlarken yanında kurabiye ya da kek tarzı şeyler arıyor. Elde açma bir börek, baklava veya nefis bir mantı baldan tatlı geliyor bizlere. Kahvaltı sofralarını süsleyen pişiler, gözlemeler ise bir başka.

Hamuru bu kadar çok seviyorken yapılışına da özen göstermezsek olmaz. Lezzetli hamur işinin sırrı elde açılan güzel bir hamurda saklıdır. Hamur açmak her ne kadar zahmetli olsa da zor değildir. Bazı püf noktaları bildikten sonra herkes hamur ustası olabilir.

Hamur Hazırlamak

Hamur hazırlamak için un, su ve tuza ihtiyacınız var. Yoğurma kabına unu eleyerek koyun, tuz ekleyin ve suyu yavaş yavaş bir yandan yoğurarak ilave edin. Bir hamur elde etmenin en temel ve en kolay yolu budur.

Kurabiye, tart veya poğaça gibi hamur işleri için kulak memesi kıvamında hazırlanması gereken hamurun, börek ya da mantı gibi açılarak yapılacak yiyecekler için biraz daha sert kıvamlı hamur elde etmek gerekir.

İstediğiniz kıvamı elde ettikten sonra, hamurun üzerini streç filmle kapatıp yarım saat dinlenmeye bırakın.

İşin püf noktasına geldik: Hazırlanacak olan hamur işine göre yoğurt, yumurta, süt ekleyebilir ve hamuru mayalayabilirsiniz.

Hamur Açmak

  • Hamuru düzgün bir şekilde açmanın ilk adımı eşit parçalara ayırmaktır. Dinlendirilmiş hamuru beze büyüklüğünde eşit parçalara ayırın. Her bir parçayı elinizde yuvarlayın.
  • Hamuru koyacağınız zemini, hamurun üzerini ve kullanacağınız oklava veya merdaneyi de unlayın.
  • Merdaneyle hamuru yassı bir hale getirin. Bir elinizle merdaneyi ileri itip, diğer elinizle hamuru fazla bastırmadan kendinize doğru çekin. Bu şekilde hamur dönmeye başlar. Merdaneyi ileri geri hareket ettirerek yuvarlak bir hamur yapamazsınız.
  • Hamuru tek bir yöne doğru açmaya özen gösterin. Arada bir döndürün. Her tarafını eşit açmanız önemli. Elinizle eşit olmayan yerleri düzeltebilirsiniz.
  • Hamuru açarken eşit baskı uygularsanız, hamurunuz eşit incelikte olur.
  • Hamurun şeklini koruması kullandığınız tuz miktarına bağlı. Hamur harcına az tuz koyarsanız hamur açılamadan kendini salar ve kolay yırtılır.
  • Hamurun kıvamının yerinde olması için un ve suyu ölçülü kullanmaya çalışın. Ne kadar fazla hamur elde etmek istiyorsanız, o kadar un kullanın. Buna göre de tuz oranını ayarlayın.
  • Hamur açmak zamanla gelişir, ilk başlarda güzel hamur açamayabilirsiniz. Pratik yaparak deneyim kazanır, eliniz alıştıktan sonra daha kolay yufkalar açabilirsiniz.