Haşlanmış Yumurtanın 9 Faydası

19.04.2022 / Yiyecek / İçecek / Genel

Anne sütünden sonra en yüksek protein içeren besleyici gıdalardan biri olan yumurta, diyet yapanlar için çok önemli gıdalardan biridir.

Haşlanmış Yumurtanın 9 Faydası

Yumurta tok tutarak kişilerin kilo vermesine yardımcı olurken diğer yandan da içerisindeki besin değerleri ile bağışıklığınızı güçlendirmektedir.

Yumurta hem ülkemizde hem dünyada tüketimi oldukça fazla olan bir besindir. Hem lezzetli olması hem birçok ürünün içine katılması hem de sağlıklı olmasından dolayı büyük küçük herkes için yumurta tüketimi oldukça önemlidir. Ancak birçok besinde olduğu gibi yumurta da aşırı tüketimi zararlı etkilere sebep olabilir. Buna karşın genel anlamda yumurta tüketimi oldukça önemli olan bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple yumurta tüketiminde miktara dikkat edilmesi gerekmektedir.

haşlanmış yumurtanın faydaları

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları

1. Besleyicidir: Yumurta başlı başına besin değeri yüksek bir besindir. İçerisinde insan sağlığı için oldukça faydalı olan ve vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitler bulunur. Haşlanmış yumurta folik asit, demir, çinko, fosfor ve protein bakımından zengindir. Tüm bu vitamin ve mineraller ışığında, haşlanmış yumurtanın besleyici bir yiyecek olduğu söyleyebiliriz. Haşlanmış yumurtayı özellikle hamileler, emziren kadınlar ve gelişim çağındaki çocuklar mutlaka günlük beslenme programına dahil etmelidir.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Haşlanmış yumurta içerdiği vitamin, mineral ve bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur. Vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir.

3. Kemikleri Güçlendirir: Yumurta içerdiği protein ve amino asitler sayesinde kemiklerin güçlenmesinde büyük rol oynar. Düzenli olarak haşlanmış yumurta tüketmek büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırır. Aynı zamanda ilerleyen yaşla birlikte görülen kemik erimesi riskini azaltır.

4. Yeni Kas Oluşumunu Sağlar: Yumurta sporcuların en gözde besinlerinden biridir. Sebebi ise içerdiği protein ve amino asitler sayesinde kasları onarması ve yeni kas oluşumunu desteklemesidir. Protein, kasların gelişiminde etkilidir ve vücutta bulunan kas kütlesinin artmasına yardımcı olur. Bu özellikleriyle haşlanmış yumurta, sporcular ve vücut geliştirme ile ilgilenenler için ideal bir yiyecektir.

5. Karaciğerdeki Toksinleri Temizler: Karaciğerdeki toksinler tüm vücuda ciddi zararlar verir. Sağlıklı bir cilt ve saç için de karaciğerin toksinlerden arındırılması gerekir. Yumurta sadece karaciğer değil, tüm vücuttaki toksinleri temizleyen fosfolipidler bakımından zengin bir besindir. Düzenli olarak haşlanmış yumurta tüketerek vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

6. D Vitamini İhtiyacını Karşılar: D vitamini eksikliği günümüzde kapalı mekanlarda uzun süreler geçiren kişilerin en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri. Bu vitaminin eksikliği uzun vadede yaşam kalitesini düşürür ve ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Vücutta D vitamini değerini yükseltmek için tüketilmesi önerilen yiyeceklerden biri de yumurtadır. Yapılan araştırmaların sonucunda her gün 2 adet haşlanmış yumurta tüketmenin D vitamini değerinin yükselmesine katkıda bulunduğu gözlenmiştir.

7. Kolesterolü Düşürür: Kötü kolesterol seviyesinin yüksek olması kalp krizi, inme ve felç, yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin bir besin olan yumurta kötü kolesterol ile adeta savaşır. Yapılan araştırmalarda günde 2 adet haşlanmış yumurta yemenin kalp ve damar sağlığını koruduğu gözlenmiştir.

8. Erken Bunama Riskini Azaltır: Kolin maddesi, beynin sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini yerine getirmesinde önemli rol oynar. Bu maddenin azlığı unutkanlık ve erken bunama başta olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir. Yumurtanın içerisinde bol miktarda kolin maddesi bulunur. Beynin ihtiyaç duyduğu kolin maddesinin karşılanması için her gün 2 adet haşlanmış yumurta tüketmek yeterlidir.

9. Göz Sağlığını İyileştirir: Gözdeki sarı noktada bulunan lutein maddesinin azalması, görme kaybının en önemli nedenlerinden biridir. Bu maddenin azlığı çeşitli göz rahatsızlıklarına neden olabilir. Bol miktarda lutein ihtiva eden yumurta, göz sağlığını koruma konusunda en az havuç kadar etkilidir. Düzenli olarak haşlanmış yumurta tüketmek göz hastalıklarına karşı korur ve görme yetisini iyileştirir.

haşlanmış yumurtanın faydaları

Haşlanmış Yumurta Şekilleri

Cıvık Yumurta: Cıvık yumurtayı seven pek çok kişi vardır. Ekmek bandıra bandıra yemek isterler. Beyazı yumuşak sarısı ise akışkan bir kıvamda olur. Bunun için kaynayan suya konulan yumurtaları iki dakika kaynatmak gerekir. İki dakika sonra ocaktan alınan Yumurtanın cıvık olduğunu göreceksiniz.

Rafadan Yumurta: Beyazı tam pişmiş, sarısı ise akışkan olan pişirme şekline rafadan denilir. Su kaynadıktan sonra 3 dakika daha pişirin ve sudan çıkarıp yumurtayı soğuk suya tutun. Çıkardığınızda yumurtanın rafadan olduğunu göreceksiniz.

Kayısı Kıvamında Yumurta: Kayısı yumurta beyazı iyice pişmiş ve sarısı akmayacak şekilde olan kıvamındadır. Su kaynadıktan sonra 4 – 4,5 dakika kaynar suda haşlamak gerekir. Yumurta soyulduğunda kayısı kıvamında olacaktır.

Katı Yumurta: Katı yumurta hazırlamak için 5-6 dakika kaynatmak gerekir. Bu yöntem ile yumurta beyazı ve sarısı katı olacaktır. Tam pişmiş hale gelir. Kaynayan suya konulan yumurta 5-6 dakika tutulur. Çıkartılan ve soğuk suyun altına tutulan katı haşlanmış yumurta hazırdır.

Çok Katı Yumurta: Cezveye konulan yumurta su kaynadıktan sonra 7 ile 12 dakika arasında pişirildikten sonra çıkartılıp soğuk suyun altına tutulur. Çıkarttığınız zaman daha da katı bir yumurta elde etmiş olacaksınız.

Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Oldukça yararlı ve sağlıklı bir besin olmasına rağmen yumurtanın da bazı zararları bulunmaktadır. Bu durum genellikle gerektiğinden fazla tüketim sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunlar;

 • Bir yumurta içerisinde 75 kalori bulunmaktadır. Gün içinde 3 adet yumurtayı tüketmek olması gerekenden fazla kalori almamız anlamına gelmektedir. Bu durumda kilo almamıza sebebiyet vermektedir.
 • Olduğundan fazla yumurta tüketimi yağ oranını arttırmaktadır. Yağ oranının artması da kalp hastalığı riskini oldukça arttırmaktadır.
 • Yumurtayı yüksek kolesterol durumunda olan birisi yerse kolesterol daha fazla artış göstermektedir. Bu durumda kalp hastalıklarının riskini fazlaca arttırmaktadır.
 • Çok fazla tüketim diyabet riskini de çoğaltmaktadır.

haşlanmış yumurtanın faydaları

Yumurtanın Cilde Faydaları

Birçok hastalığa karşı vücudun direncini arttıran haşlanmış yumurta içinde faydalı bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkar. Hem yenilmesi hem de cilde uygulanması cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Yumurtanın cilde faydaları ise şu şekildedir;

 • Cildi sıkılaştırır.
 • Ciltte bulunan fazla yağı alır.
 • Gözenekleri küçülmesine yardımcı olur.
 • Yaşlanmaya karşı etkilidir.
 • Cilde parlaklık verir.
 • Ciltte oluşan akne ve sivilce sorunlarına iyi gelir.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Tüketilmelidir?

Birçok besinde olduğu gibi haşlanmış yumurta tüketiminde de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Haşlanmış yumurtanın fazla haşlanmadan tüketilmesi oldukça faydalıdır. Fazla haşlanan yumurta tüketimi kişi sağlığı için zararlı özelliklere sahip olabilir. Özellikle fazla pişmekten dolayı etrafı yeşillenmiş ya da grileşmiş hale gelen yumurta insan sağlığı için zararlı olabilmektedir.

haşlanmış yumurtanın faydaları

Haşlanmış Yumurtada Hangi Vitaminler Var?

Haşlanmış yumurta oldukça faydalı bir besindir ve bazı vitamin ve mineraller içermektedir. İnsan sağlığı için gerekli olan birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bunlar;

 • D Vitamini
 • B12 Vitamini
 • Kolin
 • Demir
 • Lutein ve Zeaksantin
 • Riboflavin (B2 Vitamini)
 • Pantotenik Asit (B5 Vitamini)
 • A vitamini
 • E vitamini
 • Fosfor
 • Folat
 • İyot
 • Selenyum