Hayvan Figürlü Zarif Cam Dekantörler

20.05.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Genel olarak sürahi olarak tanımlanan ve özellikle içeceklere sunum estetiği katan cam dekantörler, Charlie Matz’la daha zarif hale geliyor.

Hayvan Figürlü Zarif Cam Dekantörler

Amerikalı sanatçı, hayvanlardan ilham alan enfes heykelsi unsurlara sahip sürahiler yaratarak bu klasik servis sürahilerine kendi yorumunu ekliyor. Balık, yengeç, denizanası ve daha fazlası bu enfes parçaların üstlerini süsleyerek güzel sanatlara dönüşüyor.

Charlie Matz şu anda Chicago’da bulunan cam stüdyosu Ignite Glass'da çalışıyor. Tüm çalışmaları dekoratif parçalar olarak değerlendirilebilecek sanatçı, sanatıyla ilgili şunları söylüyor:

Yaratıcı çalışmamın odak noktası, bilimsel ve sanatsal cam yapımında yıllarca süren pratiğin sonucu. Aklımda fonksiyonla çalışıyorum. Doğayı temsil eden güzel bir nesneye bakmak güzel ama bu işi asıl yücelten şey faydalı olması. Ayrıca günlük aktiviteler için kullandığımız araçların seri olarak üretilmesi gerekmiyor. Nesneler, kendi hikâyeleriyle benzersiz ve ilham verici bir hale getirilebilir.

Sanatçı, hayvanların olağandışı şekillerini dekantörlerin formuna akıcı bir şekilde dâhil edebiliyor. Örneğin, balığın ağzından dolum yapılan içecek bir dalga halinde yükselirken ve bir ahtapottan dolum yapılan içecek, ağız ile sürahinin ana bölmesi arasında boşluk oluşturan dokunaçlara yayılıyor.

Matz'ın özgün cam eserlerini Ignite Glass'ın online mağazasından satın alabilir ve daha fazlası için sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.