Hayvan Heykellerine Dönüşen Kumaşlar

04.07.2022 / Kültür / Sanat / Çevre

Unutulmuş kumaş artıkları, sanatçı Bryony Rose Jennings’in elinde beklenmedik sanat eserlerine dönüşerek yeniden hayat buluyor.

Hayvan Heykellerine Dönüşen Kumaşlar

Hayatının çoğunda bir mücevher tasarımlarıyla uğraşan Jennings, bir arkadaşının hobi amaçlı ona teklif ettiği işi yaparken hayatının değişeceğinden habersizdi. Yaklaşık 14 yıl önce, sadece geri kazanılmış malzemeleri kullanarak yama işi yarattıkları eşek, onun yeni bir yaratıcı yönünü ateşledi ve o zamandan beri tekstil heykelleri yapmaya başladı.

Büyük köpeklerden küçük farelere kadar uzanan bu dokunsal yaratıkları, çeşitli şekil ve boyutlarda tasarlıyor. Çoğu durumda, mevcut materyaller konunun görünümüne ilham vermeye yardımcı oluyor. Bir yapbozu bir araya getirir gibi, renkli bir hayvan heykeli oluşturana kadar her bir kumaş parçasını dikkatlice seçen ve birbirine diken sanatçı, bu tuhaf el yapımı heykelciklerle dikkatleri üzerine çekiyor.

Üzerinde çalıştığım şey tarafından tamamen tüketilme hissini seviyorum. Bir kirpik için mükemmel yıpranan kumaş parçasını ya da bir ayak bileğini ya da kalçayı vurgulamak için doğru yaprak baskısını bulmak için süreç içerisinde kendimi kaybediyorum. Gerçekçilik aramıyorum; bir yaşam ve ruh hissi oluşturmaya çalışıyorum. Hayvanlar ortaya çıkıyor ve beni içine çekiyorlar. Yaptığım her heykel bir dönüm noktası oluyor. Kişiliğin belirip kendi evrimini yönlendirmeye başladığı bir an, adeta sihir gibi geliyor.

Sevdiği bir şeyi yaparak geçimini sağlamanın bir yolunu bulduğu için çok şanslı olduğunu hisseden Bryony Rose Jennings'in büyüleyici hayvan heykellerinden bazılarını görmek için galerimize göz atabilir ve daha fazlası için sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Bryony Rose Jennings Fabric Scraps Charming Animal Sculptures