HBO Dizisi Çernobil'de Turizmi Patlattı

3.07.2019 / Seyahat / Sinema

HBO’nun mini dizisi Chernobyl’in başarısı 1986 nükleer felaketine yeni bir ilgi yarattı. Çernobil Hariç Tutma Bölgesi turist akınına uğradı.

HBO Dizisi Çernobil'de Turizmi Patlattı

İlgi çekici dizi, geniş bir izler kitlenin, bu korkunç trajediden etkilenen yaşamları anlamalarına yardımcı olurken, bir yandan da Ukrayna'nın Pripyat kentine ve yakındaki elektrik santraline bir turizm dalgası oluşturdu. Pripyat ziyaretleri, insanların televizyonda gördüklerini anlama konusundaki isteklilerini perçinleyerek her geçen gün biraz daha popülerlik kazanıyor.

çernobil turist dönme dolap

Aslında Çernobil, 2011'de turist ziyaretine açılmıştı fakat bu kadar yoğun bir ziyaretçi akını daha önce olmamıştı. Mini diziden sonra yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan bölgede, terk edilmiş bir şehrin kalıntıları arasında fotoğraf çekmek şimdiden bir akıma dönüştü. Reuters'e göre, bazı ajanslar bölgeye yapılan tur taleplerinde %40 oranında bir artış olduğunu söylüyor.

çernobil turizm patlaması

Bazı tur operatörleri, ziyaretleri dizide gösterilen yerleri içerecek şekilde düzenliyor. Bölgenin ziyaretçiler için oldukça güvenli olduğunu söyleyen tur rehberi Viktoria Brozhko sözlerine şunları ekliyor:

Buraya gelen tüm ziyaretçiler, kendi evlerinde dahi 24 saat içinde maruz kaldıkları radyasyon miktarı kadar radyasyona, yani iki mikrosieverte maruz kalıyor. Çoğu gönlü rahat bir şekilde turu tamamlıyor ve gerek diziden kaynaklı gerekse etkinlikler sebebiyle oldukça tatmin oluyorlar. Sosyal medyada paylaşılan içeriklerden dolayı da her geçen gün daha çok insan burası hakkında meraklanıyor.