HEKTAŞ'dan Rekor Yatırım

28.04.2023 / Ekonomi / Genel

Hektaş, 48 milyon dolarlık yatırım kararını yatırımcısı ile paylaştı. Yeni bir tesis kurulumu kararı şirket tarafından açıklandı.

HEKTAŞ'dan Rekor Yatırım

Borsa İstanbul’da #HEKTS kodu ile işlem gören dev şirket, son açıklaması işe herkesi heyecanlandırdı. Hektaş yapılan açıklama da Ankara’da yeni üretim tesisi kurulması ve fizibilite çalışmalarının tamamlanması sonucunda 48 milyon dolar değerinde yatırım yapılacağı belirtildi.

Hektaş şirketinin KAP üzerinden gerçekleştirdiği yatırım duyurusunda;

“Hayvan sağlığı alanında 2005 yılından beri faaliyet gösteren şirketimiz, 2021 yılında almış olduğu stratejik bir karar ile Arma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş'yi satın alarak bu pazarda yerini sağlamlaştırmış ve pazarda öncü firmalardan biri haline gelmiştir.”

Hayvan sağlığı konusunda yatırım yapacağını açıklayan HEKTS, yönetim kurulu tarafından 27.04.2023 tarihinde şu maddelere değindi:

  • Ankara ilinde, Hektaş Ticaret Türk A.Ş. altında veteriner ilaçları üretimi alanında ikinci bir üretim tesisi kurmaya,
  • Ticari mal alım satımı ile ticareti gerçekleştirilen ürün porföyünün kendi üretim tesislerinde üretilmesine,
  • Hâlihazırda bulunmayan ürün portföyünün geliştirilmesine ve dolayısıyla hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda etkinliğini artırarak farklı ürün gruplarıyla yeni pazar gelişiminin sağlanmasına,
  •  Yapılacak yatırımımız ile ilgili gelişmelerin kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde yatırımcılarımıza KAP aracılığıyla duyurulmasına,
  • Fizibilite çalışmaları sonucunda toplam yatırım tutarının 48.000.000,00 USD (Kırk sekiz Milyon Amerikan Doları) olarak planlanıp bütçelenmesine,
  • Kurulacak üretim tesisi GMP standartlarına uygun olacak şekilde inşa edilerek hali hazırda üretimini gerçekleştirdiği ürünlerde kapasite artışına gidilmesine,
  • Öngörülen yatırım kapsamında, alınması talep edilen hizmetlerin, belirlenen tutar ve yüklenici firmalar özelinde, yasal mevzuat süreçleri de gözetilerek, her türlü iş ve işlemler için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verilmiştir.

HEKTAŞ Hakkında

Hektaş, Türkiye merkezli bir tarım ve hayvancılık şirketidir. Şirket, 1960 yılında Hacı Ahmet Şahin tarafından kurulmuştur ve Türkiye'nin önde gelen tarım şirketleri arasında yer almaktadır.

Hektaş'ın faaliyetleri arasında süt ürünleri, et ürünleri, tarım ürünleri, yem ve gıda ürünleri gibi birçok alanda üretim ve ticaret yer almaktadır. Şirket ayrıca hayvancılık, tarım teknolojileri, tohumculuk, gübreleme ve sulama gibi hizmetler de sunmaktadır.

Hektaş'ın ürünleri ve hizmetleri genellikle Türkiye'de pazarlanmakta olup, aynı zamanda ihracat yapmaktadır. Şirketin amacı, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık uygulamalarıyla çevre dostu ve sağlıklı ürünler sunmaktır.