Hilal Şeklinde Güneş Tutulması

8.1.2020 / Kültür / Sanat / Bilim / Teknoloji

Çocukluğundan beri gökyüzünü inceleyen amatör astronom Elias Chasiotis, yakaladığı güneş tutulması karesiyle herkeste hayranlık uyandırdı.

Hilal Şeklinde Güneş Tutulması

Özellikle güneş tutulmalarına karşı ilgili olan sanatçı, sırf halka şeklindeki güneş tutulmasını görmek için Katar'a yolculuk yaptı. Yoğun bulut akışı fotoğraflamayı zorlaştırırken, Elias Chasiotis daha muhteşem bir şeyle ödüllendirildi. Güneş sular üzerinde yükseldiğinde kızıl bir hilal şeklini alarak harika bir an oluşturdu.

Elias Chasiotis, hilal şeklinde güneş tutulması

Aslında konumu tesadüf değildi. Al Wakrah'a bilerek yerleşen Chasiotis, tutulmanın güneş doğarken başlayacağını biliyordu ve bu şekilde su üzerinde bir yansıma oluşacağını umuyordu. Tam, halka şeklindeki tutulmayı göremediği için hayal kırıklığına uğramışken, ayın güneşi tamamen kapladığı ve yalnızca bir ateş çemberini görünür bıraktığı yerde hilal şeklinde bir güneş görseli yakaladı ve bundan oldukça memnun kaldı.

Tutulma sırasında yoğun bir his yaşadığını ve dünyadaki halinden soyutlandığını ifade eden sanatçı o günle ilgili şunları söylüyor:

Hilal şeklindeki güneş, bana kömür korunu hatırlatan koyu kırmızı bir renkte yükseldi. İlk başta denizden yükselen iki boynuz görünüyordu, sonrasında bir hilal şeklini aldı. Ne yazık ki bulutlar görüşümü bloke etti ve halka şeklindeki aşamayı kaçırdım. Ama buna rağmen, güneşin doğuşuyla öylesine ödüllendirildim ki hiçbir üzüntü hissetmedim.

Elias Chasiotis, hilal şeklinde güneş tutulması

Chasiotis, 21 Haziran 2020'de Afrika, Pakistan, Kuzey Hindistan ve Çin'in bazı bölgelerinde halka şeklinde bir güneş tutulması görüntüleme şansına sahip olacak.