Hindistan'ın Sokak Yemekleri

24.01.2023 / Yiyecek / İçecek / Kültür / Sanat

Gerek baharat çeşitliliği gerek sayısız yemeğiyle dünyanın en zengin mutfaklarından birisidir Hint mutfağı, işte Hint sokak lezzetleri..

Hindistan'ın Sokak Yemekleri
Hindistan’ın yemek kültürü, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi ülke içinde bölgeden bölgeye oldukça farklılıklar gösteriyor. Ayrıca ülkenin çok büyük ve aşırı kalabalık olması, kültür farklılıkları gibi nedenlerden dolayı da bu çeşitlilik birçok dünya mutfağına göre daha fazla. Mumbai, Delhi, Kolkata, Chennai gibi bölgelerin hepsi kendi yöresel lezzetleriyle övünür. Bunların birleşimi ise Hindistan mutfağını oldukça zengin bir hale getiriyor.
 
Biz bu yazımızda Hindistan mutfağının genel yemeklerinden ziyade sokak lezzetlerinden bahsedeceğiz. Hindistan sokak yemekleri dünya çapında oldukça popülerdir. Bu ülkeye hiç gitmediyseniz bile filmlerde, gezi programlarında ya da belgesellerde Hindistan’ın o keşmekeş sokaklarında, her tarafı sarmış seyyar yemek tezgahlarını mutlaka görmüşsünüzdür. Egzoz dumanları arasında, hangi ellerden geçtiği belli olmayan, muhtemelen hijyen konusunda sizi derin düşüncelere sevk edecek yemekler. 
 

Hindistan'ın Meşhur Sokak Yemekleri?

1-Chole Bhature:

Chole Bhature, Hindistan’ın kuzeyindeki Pencap bölgesine özgü bir yemek çeşididir. Genellikle geleneksel Hindistan içkisi “lassi” ile beraber servis edilmektedir. Chole Bhature, en sevilen Hindistan sokak lezzetleri arasında yer almaktadır.
 

2-Aloo Tikki:

Aloo Tikki, Hindistan’a özgü aperatif atıştırmalıktır. Haşlanmış patates, bezelye, köri ve farklı baharatlarla yapılan Aloo Tikki, Hindistan’ın en sevilen sokak yemekleri arasında gösterilmektedir. Aloo Tikki aynı zamanda Pakistan ve Bangladeş’te de oldukça ünlüdür.
 

3-Vada pav:

Vada pav, Hindistan’ın Maharashtra eyaletine özgü vejetaryen yemeğidir. Baharatlı hamur arasına yerleştirilmiş patates püresi, muhteşem Hint burgerini ortaya çıkartmaktadır. Vada pavın lezzet sırrı, üzerinde ikram edilen Hint turşusu olarak bilinmektedir.
 
 
4-Dahi Puri:
Delhi chaat papdi olarak da bilinen Dahi puri, özellikle Hindistan’ın Maharashtra eyaletinin geleneksel atıştırmalığı olarak bilinmektedir. Adeta içli köfteye benzer yapısıyla servis edilen bu sokak yemeği, içerisinde yer alan pırasa ve keskin turşusuyla damakta unutulmaz bir tat bırakmaktadır.
 

5-Pav Bhaji:

Pav Bhaji, özellikle Hindistan’ın kış aylarında vazgeçilmez sokak yemekleri arasında yer almaktadır. Hindistan’ın Bombay şehrine özel bu eşsiz lezzet, körü ve diğer baharat çeşnilerinin sebzeyle birleşiminden meydana gelmektedir. Pav Bhaji, yanında kare soğan ve tereyağlı ekmekle servis edilmektedir.
 

6-Akki Roti:

Akki Roti, Hindistan’ın Karnataka eyaletine özgü en popüler sokak yemeğidir. Genellikle kahvaltılık olarak servis edilen akki roti, yoğrulmuş pirinç unuyla yapılarak hindistancevizi ve domates turşusuyla servis edilmektedir. Yerel halkın “pirinç ekmeği” olarak adlandırdığı bu lezzet, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin beğenisini kazanmaktadır.
 

7-Paddu:

Kuzhi paniyaram olarak da bilinen Paddu, Güney Hindistan’ın en ünlü sokak yemeği olarak bilinmektedir. Pirinç hamurunun siyah mercimekle birleşiminden meydana gelen bu eşsiz lezzet, buharda pişirilerek servis edilmektedir.
 

8-Litti Chokha:

Litti chokha, Hindistan’ın hemen her bölgesinde popüler sokak yemeği olarak servis edilmektedir. Özellikle Nepal sokaklarında turistlerin büyük beğenisini kazanan litti chokha, lezzetli bir akşam yemeği olarak bilinmektedir.
 

9-Tunde Ke Kabab:

Galout kebabı olarak da bilinen Tunde ke Kabab, Hindistan’ın Lucknow şehrine özgü popüler sokak yemeği olarak tüketilmektedir. Tunde ke Kabab, kıyılmış bufalo eti ve 160’dan fazla baharatın bir araya gelmesiyle eşsiz bir lezzet oluşturmaktadır. Lucknow şehrine yolunuz düşerse bu eşsiz sokak yemeğini denemenizi öneririz.
 

10-Kachori:

Kachori, Hindistan’a özgü bol baharatlı sokak yemeğidir. Özellikle Hint ve Güney Asya azınlıkları tarafından sıklıkla tüketilen kachori, yabancı turistler tarafından da büyük ilgi görmektedir. Kachori, kızarmış hamur içerisine yerleştirilen soğan, bezelye, patates ve turşu ile servis edilmektedir.
 

11-Jalebi:

Hindistan’ın en iyi sokak lezzetlerinden biri olan Jalebi, halka şeklinde bir tatlı çeşidi. Kızartılmış hamur ve gül suyu şerbeti ile hazırlanan Jalebi, aynı zamanda Güney Asya ve Orta Doğu’da da oldukça popüler. Jalebi bizim mutfağımıza da hiç yabancı değil. Seyyar satıcıların gözdesi halka tatlısını bilmeyeniniz yoktur. Hindistan’a özgü bu halka tatlısına da ülke sokaklarında sık sık rastlarsınız.
 

12-Golgappa:

Hindistan’ın tamamında popüler olan bir başka sokak yemeği. Bu yemek ülkenin her bölgesinde farklı farklı isimlerle anılıyor; Paani Ka Patashe, Pani Puri, Phuchka, Phuska…
Golgappa; aromalı su, demirhindi turşusu, biber, masala, patates, soğan ve nohut karışımının, yuvarlak çıtır hamur toplarının içine doldurulması ile hazırlanır. Ufak, tek lokmada yenilen bir ara öğün atıştırmalığıdır.
 

13-Aloo Tikki Chaat:

Genel anlamda Hindistan mutfağının en meşhur geleneksel yemeklerinden biri. Patates püresi ve çeşitli baharatlar harmanlanarak köfte haline getiriliyor ve kızartılıyor. Patates burger gibi düşünebilirsiniz. Üzerine demirhindi sosu ve yoğurt dökülerek servis ediliyor. Vejetaryen menü sevenler için doyurucu bir sokak yemeği.
 

14-Momos:

Momos, tüm Güney Asya’da çok sevilen bir hamur köftesidir. Et, soğan, sarımsak, kişniş, tuz, biber ve kimyon karışımı ile iç malzeme hazırlanır. Dolma şeklinde doldurulan hamurlar küçük yuvarlak dilimlere bölünür. İsteğe göre farklı sebzeler ya da peynir de eklenebilir. Hamurlar yarım ay ya da hilal biçiminde kapatıldıktan sonra yüksek ateşte pişirilir veya tavada kızartılır. Yanında Hint turşusu ve domates sosuyla birlikte servis edilebilir.
 

15-Jhal Muri

Bengal bölgesi menşeli Jhalmuri, Hindistan’ın en meşhur sokak yemeklerinden biridir. Özellikle ülkenin doğusunda çok tüketilir. Pirinç patlakları ve kişniş ile birlikte havuç, domates, patates ve isteğe göre farklı sebzelerin eklenmesiyle yapılan bir türlüdür. Küçük kaselerde ya da kese kağıdına sarılı şekilde satılır. Hindistan seyahati sırasında sokaklarda en çok göreceğiniz atıştırmalıklardan biri Jhalmuri.
 
 
16-Mirchi Ke Pakode (Jodhpuri Mirchi Vada):
 
Hindistan’ın meşhur geleneksel yemeklerinden biri olan Mirchi Ke Pakode daha çok Rajasthan eyaletinde ön plana çıkıyor. Mirchi Bada olarak da bilinen bu sokak yemeği biber, patates veya karnabahar, bazen de nane ve demirhindi turşusunun sivri biber içine doldurulmasıyla yapılır. Domates sosuyla sıcak olarak yenilir. Görüntü olarak sivri biber dolmasını andırır.
 

17-Ghugni Chaat:

Bu Hint sokak yemeği Bengal ve Kuzey Hindistan bölgesinde oldukça popüler. Beyaz bezelye ve çok sayıda baharat karıştırılarak hazırlanıyor. Hindistan’da baharat kullanımı gerçekten hiç alışık olmadığınız kadar yüksek boyutlarda. Basit bir yemek olan Ghugni Chaat yaparken bile kimyon, kişniş, nane, sarımsak, tuz, zerdeçal, domates sosu, zencefil, soğan püresi, karabiber, limon suyu ve daha bunların haricinde bir sürü ekleme yapılıyor.
 

18-Chole Bhature:

Chole Bhature, Kuzey Hindistan’a özgü bir sokak yemeği. Daha doğrusu bir yemek tabağı. Chana masala denilen baharatlı bir nohut yemeği ile bhatura isimli kızarmış ekmeğin kombinasyonundan oluşuyor. Hindistan’ın meşhur geleneksel yemeklerinden biri olan Chole Bhature, evlerde de çokça yapılıyor. Sokakta satılan versiyonu genellikle soğan ve Hint usulü birkaç turşu çeşidi ile birlikte sunulur. Daha çok kahvaltılık ya da atıştırmalık ara öğün olarak tercih edilir.
 

19-Bhel Puri:

Özellikle Mumbai bölgesinde çok popüler olan bir Hindistan sokak yemeği. Yukarıda bahsettiğimiz chaat yemeklerinden biridir. Şişirilmiş pirinç, sebze ve demirhindi sosundan yapılır. Soğan, patates, kişniş ve limon suyu ile servis edilir.
 

20-Kathi Roll:

Kathi Roll, Batı Bengal eyaleti olan Kalküta’nın en meşhur sokak yemeklerinden biri. Paratha, Hindistan’da çok yaygın tüketilen bir hamur işi. Gözlemeye benzeyen bu hamurun içine tavuk şiş ve çeşitli sebzeler sarılarak dürüm haline getiriliyor. Hem tavuk şiş hem de gözleme şeklindeki bu ekmek bize pek yabancı olmadığı için, Kathi Roll damak tadınıza uygun bir Hint yemeği.

Hindistan'ın Lezzetli Diğer Sokak Yemekleri?

  • Pakora: Bir çeşit sebze kızartmasıdır. Başta soğan olmak üzere farklı sebzeler nohut ununa daldırılarak kızartılır. Tavuk ile yapılanları saymazsak vejetaryen menü sevenler için iyi bir seçenektir. Pakora, Hindistan’da yine birçok farklı isimle anılan yöresel yemeklerden biri; pakoda, pakodi, fakkura, bhajiya, bhajji, bhaji, ponako…
  • Samosa: Hint mutfağında çok sevilen bir börek türü. Patates, soğan, bezelye, peynir, et veya mercimekle beraber çok sayıda baharat kullanılarak hazırlanır. Yarım ay, üçgen gibi farklı şekiller verilir.
  • Vada: Hindistan sokaklarında tadabileceğiniz bir başka kızarmış börek türü. Wada, vade, vadai, wadeh, bara gibi isimlerle de biliniyor.
  • Vada Pav: Maharaştra bölgesine ait bir vejetaryen fast food yemeği. Köfte haline getirilmiş patates püresi, ekmek arasında servis ediliyor.
  • Dahi Puri: İçli köfte tarzında hazırlanan bir atıştırmalık. Puri denilen, Hindistan usulü kızarmış ekmek topunun içine patates püresi, yoğurt, soğan, domates ve erişte parçaları doldurulur. Üzerine sos ve baharatlar eklenir.
  • Bhutta: Közde kızartılmış mısırın baharatlı hali.
  • Kulfi: Hint usulü sütlü dondurma. Bizim kesme Maraş dondurmasının Hindistan versiyonudur. Ülke çapında oldukça popülerdir.
  • Dosa: Hindistan usulü krep. Pirinç ve siyah mercimek kullanılarak ince hamurdan yapılır.
Sizin için seçtiğimiz, Hindistan’ın en önemli sokak yemekleri bu şekilde. Dünya’nın en renkli ülkelerinden biri olan Hindistan, özellikle gastronomi meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.