İdam Edilen Fil: Topsy

05.07.2022 / Tarih / Genel

Thomas Edison tarafından idam edilen fil Topsy’nin hikâyesini bilir misiniz? Fil Topsy’nin ilginç hikâyesini gelin beraber inceleyelim.

İdam Edilen Fil: Topsy

İnsanlığımızı yüzyıllar önce kaybettiğimizi gösteren bu acı olayda hayvanları acımasız şekilde öldürebildiğimize tanık oluyoruz. Onlara hiçbir hak tanımıyor sanki bizlerin malıymış gibi kullanıyor, iş yargı kısmına gelince de sanki bizden biriymişler gibi yargılayıp en ağır cezayı veriyoruz.

Fil Topsy, 1875 yılında Forepaugh Sirki tarafından ABD’ye getirilmiş bir gösteri filidir. Topsy, Amerika’nın neredeyse tüm bölgelerinde insanları eğlendirmiş, sirke ciddi paralar kazandırmıştır. Fakat bakıcıları ile hiç iyi geçinememiştir.

idam edilen fil topsy

1990 yılından sonra 3 tonluk bünyesi ile 3 yıl içerisinde 3 bakıcısını öldürmüştür. Sirk hayvanı olan Topsy, bakıcıları tarafından hiç iyi bakılmamıştır. Son kurbanı olan bakıcısı, Topsy’e yanan sigarasını yedirmeye çalışan kişidir. Aslında yapılan bu eziyetler sonrasında Topsy’nin davranışları son derece normal karşılanmalı.

Forepaugh Sirki, bu ölümlerden fil Topsy’i sorumlu tutmuş ve Coney Adası’nda yer alan bir hayvanat bahçesine göndermiştir. Sirk yöneticileri fili mahkemeye de verdi. Mahkeme ise filin idam edilmesine karar verdi.

Bunu bir fırsat bilen Thoman Edison, filin elektrik verilerek öldürülmesini teklif etti. Bu teklifin amacı ise, Nikola Tesla’nın doğru akıma karşı yaptığı alternatif akım projesini karalamaktı. Edison fili alternatif akımla öldürüp projenin yıkıcı yanlarını herkese göstermek istiyordu. Ayrıca Nikola Tesla’yı da küçük düşürmüş olacaktı.

Zavallı Topsy, 4 Ocak 1903 tarihinde Edison’un gözetiminde alternatif akımın tehlikelerini halka göstermek adına vücuduna bir AC kaynağından 6000 volt elektrik verilerek tam 1500 kişinin gözü önünde infaz edildi.

idam edilen fil topsy

Edison, filin infazını baştan sona filme bile aldı. Ayrıca bu filmi kullandığı anti-alternatif akım kampanyalarında da kullandı. Edison’un fil Topsy haricinde daha birçok hayvanı alternatif akım kullanarak öldürdüğü biliniyor.

Herkesin bildiği Edison’un bir de bu hikâyesini öğrenin istedim. Yorumlar sizin..