Ilgarini Mağarası

26.07.2022 / Seyahat / Çevre

İlçe merkezine uzaklığı 36 km mesafede olup, Sümenler köyü sınırları içinde bulunan sorkun yaylasına kadar araç ile ulaşım mümkündür.

Ilgarini Mağarası

Sorkun Yaylası’ndan itibaren dik ve kayalık orman içi patika yoldan yaya olarak bir buçuk saat yürüyerek mağaraya ulaşılabilmektedir.

Mağara büyüklük bakımından dünyanın dördüncü mağarasıdır. Doğal kemerli bir girişi bulunmaktadır. İçeri girildiğinde iki kola ayrıldığı görülür.

Girişte Bizans dönemine ait olduğu sanılan bir köy yıkıntısı mevcuttur. Sağdaki düz yoldan gidildiğinde su sarnıcı bulunmaktadır. Bu bölümde var olan odalar ve sarkıtlardan dolayı buraya Avize salon denilmektedir.

Mağaranın sola ayrılan diğer yoldan gidildiğinde ağızdan itibaren 250 metre derinliğe kadar inilmekte ve bu haliyle de dünyanın en derin dördüncü mağarası olduğu ifade edilmektedir.

Yolun başlangıcından aşağıya inildiğinde küçük bir düzlüğe ulaşılmaktadır. Bu düzlükte kilise kalıntısı ve mezarlık vardır. Buradan yola devam edebilmek için teknik malzeme gerekmektedir. Ulaşılabilen en son noktaya kadar mağara 858 metre uzunluğa sahiptir.

Ilgarini Mağarası

Ilgarini Mağarası giriş

Ilgarini Mağarası

Ilgarini Mağarası giriş

Ilgarini Mağarası içi

Ilgarini Mağarası avize salonu