'İlk Amerikalılar Müzesi' Açıldı

10.11.2021 / Seyahat / Kültür / Sanat

Amerika’nın Oklahoma şehrinde, First Americans Museum (FAM) yani “İlk Amerikalılar Müzesi” resmi olarak halkın ziyaretine açıldı.

'İlk Amerikalılar Müzesi' Açıldı

Günümüzde halen Oklahoma eyaletinde var olan 39 kabilenin kültürünün, mimarisine ve sergilerine dâhil edilen müzede, belirli bir kabileye aşırı derecede özgü olmadan, İlk Amerikalıların maneviyatını temsil eden önemli semboller yer alıyor. Genel itibariyle formlar, yerel inançlardan, güneşin ve ruhların hareketinden ilham alıyor.

Güneş gökyüzündeki konumunu değiştirirken mevsimleri tam anlamıyla izleyen iki kesişen yay şeklinde tasarlanan First Americans Museum (FAM) için müze direktörü ve CEO'su James Pepper Henry şunları söylüyor:

Dik açılar, Oklahoma'daki birçok kabile için estetik değildir. İnançlarımıza göre de eğer dik yapılara sahipseniz ruhlar oraya hapsolur ve bu bir dengesizliğe neden olur. Bu sebeple bütün meskenlerimiz yuvarlaktır.

Kesişen tasarım aynı zamanda eski ve günümüz yerli grupları arasındaki ilişkiyi de ifade ediyor. Tüm yerli kabilelerin inanç ve geleneklerinden beslenerek hazırlanan müze şimdi ziyaretçilerini bekliyor.

First Americans Museum (FAM), İlk Amerikan Müzesi Açıldı 1

First Americans Museum (FAM), İlk Amerikan Müzesi Açıldı 2

First Americans Museum (FAM), İlk Amerikan Müzesi Açıldı 3

First Americans Museum (FAM), İlk Amerikan Müzesi Açıldı 4

First Americans Museum (FAM), İlk Amerikan Müzesi Açıldı 5

First Americans Museum (FAM), İlk Amerikan Müzesi Açıldı 6

First Americans Museum (FAM), İlk Amerikan Müzesi Açıldı 7

First Americans Museum (FAM), İlk Amerikan Müzesi Açıldı 8