İlk Hava Seyahati Yolcuları ve Havada Asılı Kalan Köpek

26.04.2023 / Tarih / Genel

Bir sıcak hava balonuyla yapılan ilk hava yolculuğunun ilk talihli yolcuları bir kedi, bir güvercin ve bir köpekten oluşuyordu.

İlk Hava Seyahati Yolcuları ve Havada Asılı Kalan Köpek

Fakat köpeğin talihi tam bir traji komediydi. Tarihler 1784’ü gösterdiğinde, İngiliz bir baloncu olan Vincent Lunardi, o dönemlerin popüler icadı olan ve kendi ürettiği sıcak hava balonunu denemek için kolları sıvamıştı.

Pek tabii, havada ilk defa süzülecek bir nesnede yer almak insan için fazlasıyla tehlikeliydi. Buna Lunardi dahil kimse cesaret edemedi. Fakat hayvanlar göz ardı edilebilir canlılardı; ne de olsa tarihi bir an gerçekleşecekti ve bunu bir canlının deneyimlemesi önemliydi.

İngiltere'nin o dönemde de en büyük gazetesi olan The Times'ın dahi dikkatini çeken bu olayda, hiç beklenmedik bir şekilde olay yaşanacaktı. Yolculuk sırasında kedi ve güvercine göre fazlasıyla korkak tavırlar içinde bulunan küçük köpek, kendisini balondan kurtarmak için aşağıya atlamaya çalışmıştı. Yeterince yükselen balondan o anda atlaması feci bir kazaya dönüşebilirdi fakat talihli/talihsiz köpek balonun iplerinde asılı kaldı ve tüm yolculuğu havada sallanarak geçirdi.

The Times gazetesi, Lunardi'nin hava yolculuğu hakkında ayrıntılı bir haber yayınladı ve köpeğin bu ilginç macerasını da okuyucularına duyurdu. Bu olay, hava yolculuğunun halk arasında daha da ilgi görmesine neden oldu ve insanlar, köpeğin havada sallanışını konuşarak, sıcak hava balonunun da popülerliğini artırdılar.

Vincent Lunardi 1784 hot air balloon