İlk Siyahi Astronot Kadın: Jeanette Epps

10.09.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

2018 yılında Jeanette Epps, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki ilk siyahi kadın astronot olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştı.

İlk Siyahi Astronot Kadın: Jeanette Epps

Fakat Epps, Rusya ve Kazakistan'daki eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamasına rağmen aniden kendisinin görevden çekildiğine dair bir haber aldı. Göreve katılmasını engelleyecek herhangi bir tıbbi durumu ya da aile sorunları yoktu ancak maalesef uzay yolculuğu hayalleri, yerinin Serena M. isimli astronota verilmesi ile bir anda yıkıldı. Ve bu değişimin nedeni hiçbir zaman doğrudan açıklanmadı.

jeanette epps nasa astronaut

Tabi ki Epps, muhtemelen altında politik sebepler yatan bu konu yüzünden kendini bırakmadı ve hırsla çalışmalarına devam etti. Ve 2021'de Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ekibine yeniden katılma hakkını elde etti.

Önümüzdeki yıl uzaya yapılacak gezi Epps için bir ilk olacak. Uzay araştırması, dokuz yaşından beri hayalini kurduğu bir şey. Kardeşi, hırslarını sürdürmesi için onu cesaretlendiriyor. LeMoyne Koleji'nden fizik derecesi ile mezun olan ve daha sonra havacılık mühendisliği alanında doktora yapan tarihin ilk siyahi kadın astronotunun CV’sinde, teknik istihbarat görevlisi olarak çalıştığı CIA bile var.

Jeanette Epps, NASA’da uzay araştırmaları alanında bulunarak, özellikle beyaz olmayan genç kızlara etkili bir mesaj gönderdiğinin farkında ve düşüncelerini şöyle aktarıyor:

Bu görevi de başarı ile tamamlamak ve onurlu bir şekilde evime dönmek istiyorum. Gençlerin, başarının bir gecede gerçekleşmediğini bildiğinden emin olmak istiyorum. Çok fazla çalışmanız gerekiyor. Bir o kadar tutkulu ve tutarlı olmalısınız. Pek çok genç kızın, yapabileceğini hiç düşünmedikleri şeyleri yapan ve kendilerine benzeyen birini görmesi gerekiyor. İşte buradayım. Yapabileceğimi hiç düşünmediğin pek çok şey yapıyorum.

jeanette epps tarihin ilk siyahi kadın astronotu