İnceleme: Bisküviyi Çaya Yatay Bandırın

13.01.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Gündelik hayatımıza dair yüzlerce ilginç bilimsel gerçekten bahseden kitapta, hayatınıza yön verecek kişisel gelişim notları bulabilirsiniz.

İnceleme: Bisküviyi Çaya Yatay Bandırın

Birçok zaman gerek kapağı gerek adı dolayısıyla sadece göz atılıp geçilen kitaplar vardır. Hatta bu kitapları kimin okuduğunu ve nasıl olup da bu kadar baskıya girdiğini bile merak edersiniz. İşte o kitaplardan biri de muhtemelen “Bisküviyi Çaya Yatay Bandırın” isimli eser.

Popüler bilim kitapları yazan Rik Kuiper ve Tonie Mudde’ın derlediği, dünyanın birçok bölgesinde hayatımızı daha iyi anlamamıza ya da püf noktalarını keşfederek daha da kolaylaştırmamıza yardımcı olmak için çalışan bilim insanlarının değişik konulardaki deneylerini konu alan kitapta, ofis hayatınızı düzene koymak için tüyolar bulabilir ya da aşk hayatınız için çeşitli taktikler edinebilirsiniz.

Birçok kısmı ilginizi çekmeyebilir ama bu tarz konuları araştıran birilerinin olması bile benim düşüncelerimi şekillendiren bir nüans olmuştu. Mizahi bir anlatıma sahip eseri tam olarak tavsiye ediyorum diyemem ama ilginizi çekerse bir çırpıda bitirebilirsiniz. Kitabı satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kitapta İlgimi Çeken Kısımlar

Yağcılık bize yapıldığı takdirde mükemmeldir. Fakat aynı pohpohlayıcı sözler başkasına yöneltilirse şöyle düşünürüz: Dalkavukluğa bak!

Eğer insanlar izlenildiklerini düşünürlerse daha dürüst davranır.

Anketlerinize daha yüksek bir yanıt oranı istiyorsanız, üzerine iliştirilmiş ufak bir sarı not kağıdına birkaç cana yakın sözcük yazma zahmetine katlanın.

Anketlerinize daha çok yanıt alabilmek için ricada bulunduğunuz sarı not kağıtları yerleştirin

Nijstad "beyin yazışması" dediği ve çok iyi sonuç veren şu yöntemi keşfetti:

-Önce iyi ifade edilmiş bir soru düşünün. Örneğin: "Ürünümüzü genç bir hedef kitle için nasıl daha çekici kılabiliriz?"

-Daha sonra masanın ortasına bir deste boş kağıt koyun.

-Herkes bir sayfa alsın, bir fikir yazsın ve kağıtları tekrar masanın üstüne koysun. Ardından başka bir sayfa alıp, sayfada daha önceki kişinin yazdığı fikirden de esinlenerek diğer bir fikir yazsın. Katılımcı adedinden daha fazla sayfa olmasına dikkat edelim ki her an herkes için yazacak bir sayfa olacağından emin olalım.

-On dakika sonra durun: Bu süre, birkaç parlak fikir üretmek için yeterli olacaktır.

Bu tekniğin bir diğer faydası ise yazılanların kime ait olduğunun bilinmemesidir. Katılımcılar, fikrin patrona mı yoksa diğer bir çalışana mı ait olduğunu bilmediklerinden, tüm fikirleri aynı oranda önemser.

Otostop yaparken doğrudan sürücüye bakın (ve daha az bekleyin).

Kişisel yorumum: Keşke ilk yurt dışı ve beraberinde gelen otostop deneyimimden önce öğrenmiş olsaydım. Çünkü özellikle Saraybosna'ya indikten sonraki ilk üç saat içerisinde eşimle ben bu konuda oldukça zorlandık.

Akşamdan kalma olmaktan kurtulmaya yardım eden herhangi bir şey var mı gerçekten?...

…Mucizevi tedavilerin hiçbiri işe yaramıyordu. Araştırmacılar işe yarayan tek bir şey olduğuna kanaat getirdiler: Az için.

Bu bilinçsiz etki kavramı psikolojide "hazırlama" olarak bilinir: Yaşlı insanlarla ilgili düşünürseniz yavaş yürümeye başlarsınız, holiganlarla ilgili düşünmek zekanıza sekte vurur. Dijksterhuis'e göre, Trivial Pursuit oynamadan önce, kendinizi, örneğin bilinçli olarak profesörlerle ilgili gerçekten çok yoğun düşünerek hazırlayabilir misiniz, tam olarak bilinmiyor. Ancak, rakiplerinizin şansını azaltmak mümkün: Holiganlarla ilgili bir muhabbet açıverin.

Sevdiklerinize tabii ki zor zamanlarında yardımcı olun fakat başarılarını kutlamayı da ihmal etmeyin.

Akupunkturun iyileştirici gücü plasebo etkisiyle açıklanabilirdi. Bunun anlamı, hasta işe yarayacağına inandığı sürece kişinin sahte haplar ve uydurma tedavilerle iyileştirilmesidir. Eğer baş ağrınızdan kurtulmak için akupunkturcuya gidecekseniz, iğnelerin gücüne inansanız iyi edersiniz.

Plasebo etkisi

Peki, neden insanlar kendilerini astrologların bilge kelimeleriyle tanımlar? Bunun sebebi gayet basit. Kendimizi genel betimlemelerle tanımlamaya eğimliyizdir. Şu cümleyi ele alın: "Bazen kendinizi çok yalnız hissetseniz bile, yine de insanlarla olmak hoşunuza gider." Bu, derin ve bütünüyle kişisel bir gözlem gibi gözükse de genel olarak tüm dünya nüfusu için geçerlidir.

Her saldırgan köpek sahibinin en az bir suç sicili vardı. Normal köpekleri olan insanlarda bu sadece on kişide birdi. Saldırgan köpek sahipleri tarafından, uyuşturucuyla ilgili suçlar 8, silahlı suçlar 7 ve aile içi şiddet suçları 2,5 kat daha fazla işleniyordu.