7.11.2018 / Fotoğraf: Kemal Bağıbey / Bilim / Teknoloji

Sosyal medya kullanımının ülkemizde hızla arttığı bir dönemde alışveriş anlayışlarımızda değişti. Bu değişimle Instagram satışları da ön plana çıkıyor.

Birçok firma veya firma gibi gözüken Instagram hesapları Instagram üzerinden satış yapmak için birbirleriyle yarışmaktadır. Tüketiciler ise Instagram’da aradıklarını kolaylıkla bulabilmekte hesap yetkilileri ile görüşebilmekte ve siparişlerini Instagram üzerinden verebilmektedirler. Bu hızla yükselen Instagram’a olan ilgi, kötü niyetli kişilerin hedefi haline çoktan geldi bile.

Modabunga.com’un Instagram hesabı olan @erkek_yuzukleri sayfasına gelen bazı şikayetleri, Modabunga.com yetkilileri ile birlikte sizler için derledik. Şikayetlerin nasıl kaldırılabileceği konusunda bilgi aldık.

Instagram’da dolandırılmamak için dikkat edilmemesi gereken birkaç ipucu

Gönderi Sayısı: Alışveriş yapmak istediğiniz bir hesabın bu zamana kadar eklediği içerik sayısıdır. Bu sayı ne kadar fazla ise, incelediğiniz Instagram hesabı o kadar sosyal medyada kalıcıdır.

Gönderi Tarihleri: Bir Instagram hesabının ilk eklediği içerik tarihi ile son eklediği içerik tarihi arasındaki fark ve ne kadar sıklıkla içerik ekliyor bunu kontrol edebilirsek hangi sıklıkla hizmet veriyor ortaya çıkarmış oluruz.

Yorumlar ve Beğeni Sayıları: Bir Instagram hesabında eklenen içeriklerin diğer kullanıcılar tarafından ne kadar fazla dikkat çektiğini ve beğenildiğini o içeriğe ait yorum sayısı ve beğeni sayısından çıkartabiliriz. Yorumları okumamız bizi o hesaba olan güveni pekiştirecektir.

Ayrıca güvenilirlik ve kalite sorgulaması açısından müşteri tarafından size bazı sorular yöneltilebilir. Bu tarz soruların bir kaçı ve verilebilecek cevaplar aşağıda örneklendirilmiştir.

İlk defa Instagram’dan alışveriş yapıyorum, size nasıl güvenebilirim?

Bu sorunun cevabını size alışveriş yapmak istediğiniz hesap sahibi vermemelidir. Bu sorunun cevabını siz kendiniz Instagram hesabını takibe alarak çözebilirsiniz.

Siparişini verdiğim ürün ile bana gelen ürün aynı mı?

Bir önceki tüketicimizin sorduğu sorunun cevabını karşılayan bir Instagram hesabının size bilerek yanlış ürün gönderme ihtimali çok düşüktür.  Fakat bu ihtimal içinde sizlere birkaç ipucu vermek isteriz. Siparişinizi verdiğiniz ürünün aynı Instagram hesabı içinde farklı resimlerinin olmasına dikkat edebilirsiniz.  Çünkü aynı ürüne ait farklı görseller o ürünün devamlığının olduğuna ve devamlı satıldığına işarettir. Sizin istemiş olduğunuz ürünün birden fazla resmi olmasa bile başka ürünlerin birden fazla farklı resimlerinin olması, o hesaba güveni arttıran unsurlardan biridir.

Ürünümü şeffaf kargo ile gönderebilir misiniz?

Bu soru maalesef ülkemizdeki kargo firmaları açısından sıkıntılı bir durum.  Bazı sektörler için geçerli olan şeffaf kargo uygulaması bazı sektörleri kapsamamaktadır. Ayakkabı satan Instagram hesabı kargolarını şeffaf kargo ile gönderebilirken. Takı satan bir Instagram hesabı maalesef bu uygulamayı yapamıyor ve şeffaf kargo ile gönderim yapamamaktadır.

Instagram hesabında yayınlanan memnuniyet mesajları doğru mu?

Bu konu sahtekarlığa açık bir konudur. Instagram sayfa yetkilileri kendi çektiği resimleri memnuniyet görseli gibi gösterebilirler. Bu konuda modabunga.com yetkilileri Instagram sayfalarında  harika bir çözüm geliştirmiştir. Müşterilerinden memnuniyet videolarını kendileri ile paylaşmalarını rica etmiş ve bu konuda da oldukça başarılı olmuştur. Hatta memnuniyet videosunu gönderen müşterilerine bir sonraki alışverişlerinde sürpriz indirimler takdim etmektedir.

Taklit Sayfaları Nasıl Bilebilirim?

İnstagramda alışveriş yapmadan önce taklit sayfalara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. @erkek_yuzukleri hesabının birçok taklidi isim benzeri açılan hesap ile olmakta ve müşterilerimiz yanlışlıkla bu taklit sayfalardan sipariş verebilmektedirler. Taklit sayfalardan korunmanın yolları yukarıdaki verilen soruların cevaplarında gizli olup, paylaşılan görsellerdeki logolardan da anlaşılabilir.

Alışveriş yapmadan önce ilgili Instagram hesabını bir süre takibe alabilir ve yukarıda bahsedilen tüm bu kontrolleri yapabilir ve siparişinizi ona göre oluşturabilirsiniz.  Herkese keyifli alışverişler dileriz.