Instagram Beğeni Yapmayanları Silecek

20.2.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Son zamanlarda birçok kişiden bu konuda soru alıyorum. Ayrıca herkes hikayesinde beğeni yapmayan takipçilerine uyarıda bulunuyor.

Instagram Beğeni Yapmayanları Silecek

Değerli okuyucularım. Öncelikle bu konuya kesinlikle katılmadığımı belirtmek isterim. Instagram tarafından bu konuda yapılmış resmi bir açıklama yok. Aksine Instagram, zaten paylaşımları görmenizi ve beğenmenizi istemez.

Neden diye soruyorsanız hemen cevaplayayım. Bir gönderi paylaştığınız zaman takipçi sayınıza göre çok ama çok az beğeni alırsınız. Bunun başlıca sebebi Instagram’ın paylaşımları takipçilere gösterme politikasıdır. Siz bir paylaşım yaptığınız zaman takipçilerinizden ilk etap da en fazla %7’lik bir kısım görür. Ardından gelen beğenilere göre en fazla %20’lik bir kısım paylaşımınızı görür. Bunun sebebi ise, daha fazla kişiye ulaşıp daha fazla beğeni almak için Instagram’a reklam ücreti ödemenizdir.

Instagram like

Instagram gösterimleri her zaman düşük tutar. Siz paylaşımınıza sponsorlu reklam çıkarsınız ve Instagram gösterimleri yavaş yavaş arttırır. Ayrıca Instagram’ın son zamanlarda gelen güncellemeleri ile gelen “Sessize Al” özelliği sayesinde dilediğiniz bir kullanıcı takip edebiliyorsunuz ama o kişinin hiçbir paylaşımını da görmüyorsunuz.

Instagram’ın paylaşımı gösterme politikası ve takip ettiğiniz hesabı sessize alma özelliğinin ardından sayfadaki paylaşımları beğenmeyen takipçileri takipten çıkarması çok saçma bir durum.

Dikkat ederseniz, genelde bu tür paylaşım yapanlar altına fotoğrafları beğenmeye davet eder. Bazısı yorum bile ister. Yani insanları kandırarak kendisine etkileşim kazanmış olur.

Instagram Barcelona

Bu durumu size en basit örnekle anlatmam gerekirse, Instagram’da en çok takipçisi olan futbol kulübü Barcelona’dır. 65.7 milyon takipçisi olan hesap paylaşılan videolar 2 buçuk milyon izlenirken fotoğrafların beğenisi 1 milyonu bile bulmuyor.

Yani bu kadar büyük bir hesap da bile beğeniler ortada. Barcelona gibi bir futbol devi de takipçi satın almamıştır. Yani hepsi gerçek hesap olmasına rağmen %10’luk bir beğeni sayısına bile ulaşamıyorlar.