İnternet Dizileri Büyük İlgi Görüyor

16.11.2018 / Moda / Magazin / Sinema

Son zamanlarda televizyon dizilerinin yerini internet dizileri almaya başladı. Hal böyle olunca da PUHU TV gibi mecralar ortaya çıktı.

İnternet Dizileri Büyük İlgi Görüyor

Youtube ile hayatımıza giren internet dizileri şimdilerde Blue TvPuhu TV ve Netflix gibi internet kanallarından boy göstermeye başladı. Adil kota kullanımının kalkması ile daha hızlı internete kavuşacak olan ülkemizde bundan sonra internet dizileri daha fazla izleneceğe benziyor.

Hakan: Muhafız

Başlarda amatör oyuncular tarafından çekilen diziler de şimdilerde Haluk Bilginer gibi ünlü isimler yer alıyor. Netflix’in ilk Türk dizi olan “Hakan: Muhafız” ve PUHU TV’nin en popüler dizilerinden olan “” ve “Şahsiyet” dizileri, televizyon kanallarında yer almayan sadece online olarak izlenebilen dizilerden sadece birkaçı.

Youtube Türk Dizileri

İnternet dizilerinin ilk adımı Youtube’da atıldı. Youtube, birçok kişilerin kişisel videolarını paylaştığı bir video platformuyken yavaş yavaş dizilerin de yayınlandığı platform haline döndü. Öncelikle televizyon dizileri paylaşılıyordu. Milyonlara ulaşan dizileri gören bazı yapımcılar, çektikleri dizi televizyonlara vermeden sadece Youtube üzerinden yaymaya başladı. Bu sayede televizyon masraflarından kurtulmuş oldular.

Sıfır Bir Adana

1 milyondan fazla abonesi olan “S1F1R B1R” kanalı, Youtube’da yayınlanan diziler arasından en popüler olanlardan bir tanesi konumunda. Hatta bu işin ilk yapımcılarından diyebiliriz. Amatör kadro ile profesyonel bir iş çıkartan ekip, sadece internet üzerinden ciddi bir takipçi sayısına ulaştılar. Her bir bölüm milyonlarca izlendiği için de çok güzel paralar kazandılar.

Yeni Nesil TV Platformları

Hakan: Muhafız, Fi, Şahsiyet derken internet dizileri aldı başını gidiyor. Televizyon dizileri bile artık online pazarda sunuluyor. Blue TV, Netflix ve PUHU TV ise online dizi izleyebileceğiniz platformlar arasında en iyileri durumunda. Blue TV ve PUHU TV yerli bir siteyken Netflix ABD merkezli bir site. Netflix’in Türkiye’de çektiği ilk türk dizisi “Hakan:Muhafız” ise şimdiden büyük yankı uyandırmış durumda.

Dijital platformlarda dizi izlemenin tek dezavantajı ise, ülkemizdeki internet alt yapısının hala düzeltilememiş olmasıdır. Birçok kişinin evindeki internet kötü olduğu için bu diziler izlenmeyebilir. İnternet sorununun tamamen düzeltilmesi durumunda dijital platformlar daha fazla talep görecek gibi gözüküyor.