İnternet Sitesi Kurmak

11.3.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Bir web sitesi kurmak aslında çok da zor değil. Sadece bilmeniz gereken birkaç püf nokta var. İnternet sitesi kurma maliyeti ise size kalmış.

İnternet Sitesi Kurmak

İnternet sitesi kurma aşamaları nelerdir diye soruyorsanız, bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Size bir internet sitesi kurmak için gerekli olan tüm adımları en basit haliyle anlatacağım.

İlk önce şunu belirtmem gerekiyor ki, hazır internet sitesi kurmak istiyorsanız birkaç ay temeli oturtturmanız gerekiyor. Kapsamlı bir site kurmak istiyorsanız, -e ticaret sitesi gibi- bu durumda içeriğinize göre 2-4 yıl gibi bir süre alacağını sakın unutmayın.

İnternet Sitesi Kurmak

İsim

Kuracağınız siteniz için ilk adım isim düşünmek olmalıdır. İnternet sitesi kurma aşamalarına başlamadan önce ismi netleştirmeniz gerekiyor. Çünkü atacağınız her adımda bu isim ile hareket edeceksiniz.

İsim kontrolleri

Kurumsal ismini belirledikten sonra bu isme göre ilgili mail hesaplarını ve sosyal medya hesaplarını açmanız gerekiyor. Eğer belirlediğiniz isim başka birisi tarafından resmi ya da gayri resmi bir biçimde kullanılıyorsa, ya bu kişiden isim hakkını almalısınız ya da farklı bir isim düşünerek yola çıkmanız gerekiyor. Belirleyeceğiniz isim sizin markanız olacağı için bu aşamaya oldukça önem vermelisiniz.

İnternet Sitesi Kurmak

Domain ve Hosting

İnternet sitesi kurmak için isim bulduysanız ve her alanda bu isim ile ilgili adımlar attıysanız sıra geldi sitenizin resmi olarak ilk adımını atmaya. Hemen bir firma aracılığı ile domain ve Hosting almanız gerekiyor.

Domain: Marka isminizin web uzantısı şeklinde yer alması için gereklidir. Örneğin marka ismimiz “Kabafii” olduğu için bizim Domain adresimiz “www.kabafii.com” oldu.

Hosting: Domain size sadece internet adresinizi verir. Web sayfanızın içeriklerini barındıracağınız Hosting almalısınız. Hosting, sürekli çalışan, server olarak kullanılan ve tamamen internet siteleri için oluşturulan bir çeşit bilgisayardır.

Kısacası Domain ve Hosting adresi olmadan hiçbir web sitesi kuramazsınız. İnternet sitesi kurma maliyeti olarak Domain ve Hosting için firmalara göre değişen fiyatlar ödersiniz. Ortalama 150-350 TL arasında değişen bir ücretler ile bu hizmeti alabileceğiniz gibi taleplerinize göre daha fazla ücret ödeyebilirsiniz.

İnternet Sitesi Kurmak

Site Kurulumu

İnternet sitesi kurmak ücretsiz olsun diyorsanız Wordpress gibi ücretsiz site kurulumu yapabilirsiniz.

Wordpress kurulumu yapmak oldukça basit. Siz Hosting aldığınız firmaya mail atarsanız size Wordpress kurabilirler. Eğer sizin kurmanızı isterlerse, Hosting aldığınız firmada size ait olan bir panel olacak. Bu alana giriş yaptığınız zaman ücretsiz Wordpress kurulumu yapabileceğiniz bir alan göreceksiniz. Buradan hızlı bir şekilde Wordpress kurulumu yapabilirsiniz. Bu işlem için ekstra bir ücret ödemezsiniz.

Eğer Wordpress ile uğraşmak yerine bir yazılımcı ile anlaşıp kodlama isterseniz, sizin istediğiniz şekilde bir site kodlaması yaptırabilirsiniz. Bu durumda yazılımcının isteyeceği ücrete göre ek ödeme yapmanız gerekir.

İnternet Sitesi Kurmak

Site Teması

Wordpress kurulumu yaptığınız zaman ücretsiz temalardan da faydalanabilirsiniz. İçerisinde çok fazla tema çeşidi bulunuyor. Fakat kodlama yapmak isterseniz önceden tasarım belirleyip ardından kodlamaya geçilmesi gerekiyor.

Wordpress ile istediğiniz zaman tasarımınızı değiştirebilirsiniz. Bu işlem için tasarımı seçip yükle demeniz yeterli. Fakat kodlama için bir tasarımın değişmesi, sitenize göre 1-5 ay gibi bir süreç alabilir.

İnternet Sitesi Kurmak

Web Site İçeriği

Siteniz hazır olduktan sonra içeriğin boş gözükmemesi için verilerinizi hızlıca girmeniz gerekiyor. Bu yüzden siteniz hazır olmadan önce verilerinizi hazır etmeniz gerekiyor. Örneğin bir blog sitesi kuracaksanız, en azından elinizde 5-10 adet hazır makale olmalıdır.