Irak'a Füze Saldırısı Düzenlendi

13.03.2022 / Genel

Irak'ın Erbil kenti gece saatlerinde 12 balistik füze ile vuruldu. Yapılan bu saldırıyı İran Devrim Muhafızları üstlendi.

Irak'a Füze Saldırısı Düzenlendi

Irak'ın Erbil kentinde bulunan yapım çalışması süren ABD'nin yeni konsolosluk binasının bulunduğu alan, 12 balistik füze ile vuruldu. İran Devrim Muhafızları, 'siyonist merkezlerin hedef alındığını' açıklayarak saldırıyı üstlendi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'in ülke dışından atılan 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını duyurdu. Saldırının gece saat 01.00'de gerçekleştiği belirtilen açıklamada, balistik füzelerin Erbil'deki ABD konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı kaydedildi.

IKBY saldırıda bir kişinin hafif yaralandığını duyurdu, ABD Dışişleri Bakanlığı da kınama yayınlayarak Erbil'deki başkonsoloslukta ölen ya da yaralananın olmadığını açıkladı.

ırak 12 balistik füze saldırısı

Saldırının düzenlendiği ilk anlarda saldırının sorumluluğunu üstlenen olmazken The Wall Street Journal gazetesinde yer alan ve ABD'li yetkililere dayandırılan haberde füzelerin "İran kaynaklı" olduğu iddia edildi.

ABD'li yetkililerin, yerleşkenin vurulmadığı ve hiçbir ABD personelinin yaralanmadığını söylediği aktarılan haberde, yetkililerin saldırıda neyin hedef alındığından da emin olmadıklarını belirttikleri kaydedildi.

The Wall Street Juornal gazetesinde yer alan haberde şu ifadelere yer verildi.

Irak'ta İran destekli milisler tarafından son yıllarda drone ve roketler kullanılarak bir dizi saldırı gerçekleştirilirken, bu tür saldırıların İran topraklarından kaynaklanması nadirdir.

İran Devrim Muhafızları internet sitesinden bir açıklama yayınlayarak saldırıyı üstlendi. Suriye'de İsrail'in hedef aldığı İran Devrim Muhafızları, 'siyonist merkezlerin hedef alındığını' öne sürdü.

Geçtiğimiz günlerde İsrail'in Suriye'ye yönelik düzenlediği saldırıda İran Devrim Muhafızları ordu mensupları da hayatını kaybetmişti.

BM Irak Yardım Misyonundan kınama

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI), Irak'ın Erbil kentine gerçekleştirilen füze saldırılarını kınadı.

UNAMI'nin resmi Twitter hesabından, Erbil'deki saldırıya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Iraklıların, ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden, istikrarını ve birliğini baltalamayı amaçlayan her türlü eyleme karşı birlikte durmaya çağrıldığı