İrem'den Altın Madalya

21.9.2018 / Spor

A Milli tekvandocu İrem Yaman, Tayvan'ın Taoyuan kentinde devam eden Grand Prix 3. Seri müsabakalarında altın madalya kazanarak bizi gururlandırdı.

İrem'den Altın Madalya

2020 Tokyo Olipiyat Oyunları’nın 2. Gününde ülkemizi 4 sporcu temsil etti. Temsilcilerimizden İrem Yaman, ilk turda Yunan rakibi Andriana Asprogeraka'yı 8-0, ikinci turda Güney Koreli rakibi Min-Jeong Kim'i 2-0, çeyrek finalde Hırva rakibi Nikita Glasnovic'i 11-2 yendi.

Milli sporcumuz Yarı finalde Letonyalı rakibi Inese Tarvida'yı altın vuruşla 8-6 yenerek adını finale yazdırmayı başardı. Milli tekvandocumuz İrem yaman, final maçını ise Belçikalı Raheleh Asemani ile yaptı. Karşılaşmanın normal süresi 1-1 bitince, rakibini altın vuruşla 3-1 mağlup ederek altın madalyayı kazanan taraf oldu.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları yolunda hanesine 40 puan ekleyen İrem Yaman, ağustos ayında Rusya'da düzenlenen Grand Prix 2. Seri müsabakalarının ardından Tayvan'da da ilk sırayı alarak üst üste 2 grand prix müsabakasında altın madalya kazanan ilk Türk tekvandocu oldu.

İrem Altın Madalya Kazandı

Nefia Kuş'tan Bronz Madalya

Temsilcilerimizden Nafia Kuş, ilk turu maç yapmadan geçti. İkinci turda Kazakistanlı rakibi Cansel Deniz’i altın vuruşla 2-0 mağlup etmeyi başardı.

Çeyrek finalde Polonyalı Aleksandra Kowalczuk'u 16-12 yenen Nafia Kuş, yarı finalde son Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu İngiliz Bianca Walkden'e yenilerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Alınan bu başarılardan sonra Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, İrem ve Nafia’yı kutladı. Grand prix müsabakalarının çok önemli olduğunu ve 2020 yolunda sonucu doğrudan etkileyebildiğini kaydeden Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

İrem Yaman, yıllardır süren istikrarını burada da devam ettirdi ve 2020 için ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Nafia Kuş da çok başarılı maçlar yapmasına rağmen sıkletinin en iyi sporcusuna mağlup oldu. İki sporcumuzu ve tüm emeği geçenleri kutluyorum.

Organizasyonun ikinci gününde mücadele eden diğer milli sporculardan kadınlar 57 kiloda Hatice Kübra İlgün çeyrek finalde, erkekler 58 kiloda Deniz Dağdelen ise ilk turda elendi.